| Autor: redakcja1

Podrabiany parmezan coraz większym problemem dla Włoskich producentów

Zdaniem włoskich rolników ilości wyprodukowanego na świecie podrabianego Parmezanu i Grana Padano są większe niż produkcja prawdziwych włoskich serów – podaje FAMMU/FAPA.

Podrabiany parmezan coraz większym problemem dla Włoskich producentów

Produkcja podrabianego parmezanu przekroczyła ilość włoskich oryginałów

Podróbki pochodzą m.in. z Polski. Dane włoskiego rolniczego związku Coldiretti wskazują, że w 2014 roku światowa produkcja sfałszowanych dwóch gatunków słynnych serów wyniosła 300 mln kg i pierwszy raz przekroczyła całkowitą ilość dostępnych na rynku oryginałów pochodzących z Włoch w ilości 295 mln kg.

 

Najwięcej imitacji włoskich serów jest wytwarzanych w USA, Rosji, Brazylii, Argentynie i Australii. Związek Coldiretti zwrócił także uwagę na to, że na europejskim, w tym również na włoskim rynku jest wiele podróbek Grana Padano wyjątkowo złej jakości i o wprowadzających w błąd nazwach. Włoscy rolnicy twierdzą, że produkty te pochodzą przede wszystkim z Czech, Węgier, Polski, Estonii i Łotwy.

 

Dlatego też we Włoszech protestowali producenci serów Parmigiano Reggiano i Grana Padano, którzy kryzys swojej branży ze względu na spadek cen mleka i plagi imitacji określili jako gorszy od tego, który dotknął ich po trzęsieniu ziemi i zniszczeniu wielu fabryk oraz magazynów trzy lata temu w regionie Emilia-Romania.

 

W raporcie dotyczącym produkcji serów począwszy od 2007 roku podkreślono, że w tym czasie upadła co czwarta przetwórnia mleka przeznaczonego do produkcji Parmezanu. Największe oburzenie branży wywołuje sprzedaż w wielu krajach specjalnych zestawów do domowej produkcji "parmezanu", który można uzyskać w ciągu 2 miesięcy zamiast wymaganych kilkunastu czy też nawet kilku lat.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!