| Autor: redakcja6

Polska branża mleczarska ucierpi na rosyjskim embargo

Pomimo mocnego uzależnienia Rosji od dostaw żywności z Zachodu, władze Rosyjskie wstrzymały import większości produktów spożywczych z Krajów Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady i Norwegii. Embargo dotknęło także branżę mleczarską – podała FAMMU/FAPA.

Polska branża mleczarska ucierpi na rosyjskim embargo
Ograniczenia, które weszły w życie będą obowiązywały przez około rok i obejmą swoim zasięgiem owoce, warzywa, wołowinę, wieprzowinę, drób oraz nabiał i przetwory mleczarskie.

Wpływ embargo na branżę mleczarską

Wprowadzone przez Rosjan sankcje szczególnie oodczują unijni i polscy eksporterzy artykułów mleczarskich, zwłaszcza sera. Rosja bowiem od wielu lat jest znaczącym odbiorcą tego produktu mleczarskiego z Unii Europejskiej.
 
W całym 2013 roku z krajów Wspólnoty Federacja Rosyjska zakupiła 257,2 tys. ton serów, co stanowiło 23,7% ogólnego eksportu tych artykułów. Państwo to jest także głównym importerem unijnego masła. W ubiegłym roku dostarczono tam blisko 30% ogółu wywożonego z Unii masła, tj. 30 tys. ton.
 
Warto podkreślić, że na rynek rosyjski wyeksportowano 14% serów z Polski, czyli 28,9 tys. ton o łącznej wartości 107,3 mln euro. Stanowiło to 15,7% wartości całego eksportu serów w 2013 roku.
 
W kierunku tym trafiło z Polski także 1,8 tys. ton masła za 8,9 mln euro. Jest to 5,8% wywożonego tego tłuszczu w ujęciu ilościowym (7,4% wartościowo).


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!