Polski handel zagraniczny artykułami rolno-spożywczymi w 2013 r.

W 2013 roku wartość sprzedaży artykułów rolno-spożywczych za granicę wyniosła 19 956,9 mln EUR. Jednocześnie dodatnie saldo w handlu artykułami rolno-spożywczymi osiągnęło poziom 5737,9 mln EUR i wzrosło o 32% w porównaniu z 2012 rokiem (4 335,9 mln EUR).

Polski handel zagraniczny artykułami rolno-spożywczymi w 2013 r.
Artykuły rolno-spożywcze, które importowano do Polski pochodziły tak jak w przypadku eksportu głównie z Niemiec a ich wartość wyniosła 3 169,7 mln EUR. Import z Niemiec w porównaniu z rokiem poprzednim wzrósł o 3,2% (w 2012 r, 3 070,3 mln EUR) i stanowił 22,3% importu rolno-spożywczego ogółem. W analizowanym okresie najwięcej pod względem wartości sprowadziliśmy z Niemiec: mięsa wieprzowego, czekolady i wyrobów czekoladowych, świń, karmy dla zwierząt, wyrobów piekarniczych, ciastek i wafli, kawy, serów oraz syropów cukrowych.

Import z Niderlandów osiągnął wartość 1 155 mln EUR, z Hiszpanii 739,3 mln EUR, z Danii 671,9 mln EUR, z Norwegii 628,1 mln EUR, z Argentyny 590,9 mln EUR, a z Włoch 560,6 mln EUR. Ponadto, znaczący udział w imporcie do Polski miały również Francja, Belgia, Republika Czeska, Wielka Brytania, USA oraz Ukraina.

Z Niderlandów sprowadzano do Polski najwięcej mięsa wieprzowego, roślin żywych i kwiatów ciętych, z Hiszpanii owoców cytrusowych, mięsa wieprzowego, brzoskwiń i nektarynek oraz pomidorów, z Danii mięsa wieprzowego i świń, z Norwegii ryb świeżych (gł. łososia), z Argentyny makuchów sojowych a z Włoch przede wszystkim winogrona, czekoladę i wyroby zawierających kakao, wino oraz makarony.

Największy wzrost wartości importu odnotowano w handlu z Mozambikiem, gdyż prawie trzykrotnie przewyższył on wartość zakupów dokonanych w 2012 roku. Powodem takiej sytuacji był wzrost importu tytoniu nieprzetworzonego oraz cukru trzcinowego. W wyniku zwiększonego importu makuchów sojowych, wartość importu towarów rolno-spożywczych z USA wzrosła o 75%. Ponadto, o 45% wzrosła wartość importu z Indonezji, o 44% z Ekwadoru, o 36% ze Szwecji, zaś o 30% z Norwegii.

W porównaniu do 2012 roku, spośród ważniejszych partnerów handlowych spadła wartość importu m.in, z: Ukrainy o 31%, z Brazylii o 17%, z Argentyny o 14%, z Republiki Czeskiej o 9%, ze Słowacji o 10%, oraz z Węgier o 7%.

Pod względem wartości, najważniejszymi towarami sprowadzanymi do Polski w analizowanym okresie były: mięso wieprzowe, makuchy sojowe, ryby świeże, filety rybne, świnie, czekolada i wyroby czekoladowe, karma dla zwierząt, syropy cukrowe, tytoń nieprzetworzony, kawa, wyroby piekarnicze w tym m.in, herbatniki i wafle oraz owoce cytrusowe. Wartość importu wymienionych wyżej towarów stanowiła 43% ogólnego przywozu towarów rolno-spożywczych do Polski.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: