| Autor: redakcja1

Produkcja masła i odtłuszczonego mleka w proszku w Polsce

Wraz z zachodzącymi zmianami strukturalnymi i technologicznymi w polskim sektorze mleczarskim przedsiębiorcy ograniczają produkcję odtłuszczonego mleka w proszku na rzecz innych artykułów, w tym wysokoprzetworzonych.

Produkcja masła i odtłuszczonego mleka w proszku w Polsce
Od początku bieżącego roku w Polsce produkcja odtłuszczonego mleka w proszku utrzymuje się poniżej zeszłorocznego poziomu. Według danych GUS, w okresie styczeń-maj 2013 r. wyprodukowano 40 tys. ton OMP, czyli o 12% mniej niż przed rokiem.
 
Natomiast dynamicznie rośnie produkcja serów i serwatki. Przewiduje się, że w tym roku krajowa produkcja odtłuszczonego mleka w proszku prawdopodobnie będzie o 2% mniejsza niż w roku 2012 i wyniesie blisko 113 tys. ton.
 
Według danych GUS w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2013 r. wyprodukowano 71 tys. ton masła, o blisko 1% mniej niż przed rokiem. Większa opłacalność produkcji artykułów o wyższym stopniu przetworzenia, a także stagnacja w krajowej konsumpcji masła wpływają hamująco na produkcję tego artykułu. Jak wynika z przewidywań IERiGŻ-PIB także w całym 2013 r. może ona być o około 1% niższa niż w 2012 r. i wynieść prawie 170 tys. ton.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!