| Autor: redakcja1

Różnokierunkowe zmiany cen podstawowych artykułów mleczarskich

W okresie styczeń-sierpień 2018 r. ceny podstawowych artykułów mleczarskich na globalnych giełdach wykazywały różnokierunkowe zmiany.

Różnokierunkowe zmiany cen podstawowych artykułów mleczarskich
Największą zmiennością charakteryzowały się ceny masła, które w styczniu zmalały o 7,8%, w okresie luty-czerwiec zwiększały się o 3-16% miesięcznie, a w lipcu i sierpniu ponownie malały. W sierpniu ceny masła na giełdach Europy Zachodniej obniżyły się o 1,6% w odniesieniu do lipca do 5635 EUR/t. Z kolei minimalnie podrożało mleko w proszku, tj. chude do 1571 EUR/t, a pełne do 2862 EUR/t. Nieznaczne zwyżki dotknęły również ceny zbytu sera Cheddar w krajach UE-28 - do 3351 EUR/t.
 
W sierpniu br. ceny wszystkich trwałych produktów mlecznych w Europie Zachodniej były mniejsze niż przed rokiem, a więc masło o 12,2%, mleko w proszku o 10-13%, a ser Cheddar o 4,8%, prawdopodobnie w związku ze wzrostem światowej produkcji mleka i produktów mlecznych w 2018 r. i dużymi zapasami chudego mleka w proszku w krajach UE.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!