| Autor: redakcja1

Przez ostatnie 10 lat produkcja przetworów warzywnych wzrosła o prawie 50%

W ostatnim dziesięcioleciu jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się kategorii przetworów owocowo-warzywnych w Polsce były mrożone warzywa. Ich produkcja, napędzana rosnącym popytem krajowego rynku, jak i zapotrzebowaniem eksportowym, w latach 2005-2014 wzrosła o 47% do 652 tys. t - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Przez ostatnie 10 lat produkcja przetworów warzywnych wzrosła o prawie 50%

Produkcja mrożonych warzyw

Jednakże w 2015 r., według GUS, produkcja mrożonych warzyw zmalała w porównaniu z 2014 r. Przedsiębiorstwa zatrudniające minimum 50 osób wytworzyły w sumie 568 tys. t mrożonych warzyw, a więc o 3,3% mniej w odniesieniu do rekordu zaobserwowanego w 2014 r. Spadek produkcji był głównie wynikiem mniejszych niż w minionym roku krajowych zbiorów, na co wydatnie wpływ miała susza. GUS ocenia, że w 2015 r. zbiory warzyw gruntowych łącznie w Polsce wyniosły niemal 3,7 mln t i były o 20% niższe niż w 2014 r. Niemniej jednak, w większym stopniu niż średnio w zeszłym roku zmalały zbiory np. kalafiorów.
 
Produkcja marynat warzywnych
 
Zupełnie inne trendy odnotowano w odniesieniu do produkcji marynat warzywnych. W 2015 r. średnie i duże przedsiębiorstwa wytworzyły ich 61,9 tys. t , co oznacza 22,4 % zwyżka w porównaniu do 2014 r.
 
Produkcja soków i mrożonych owoców
 
Sporą zwyżkę produkcji w stosunku do 2014 r. zaobserwowano również względem przetworów owocowych. Jak wynika z danych GUS, w 2015 r. średnie i duże przedsiębiorstwa wytworzyły w sumie 8693 tys. hl soków, a zatem o 6,3% więcej niż rok wcześniej. Na taki stan rzeczy niewątpliwy wpływ miała m.in. wysoka produkcja zagęszczonego soku jabłkowego.
 
Jeżeli chodzi o mrożone owoce, to odnotowano w 2015 r. zwiększenie ich produkcji o 17,6% do 418 tys. t. Wpłynąć na to mogły m.in. dosyć wysokie zeszłoroczne zbiory truskawek oraz wiśni, które zostały skierowane do zakładów przetwórczych, przy czym w 2014 r. z uwagi na niskie ceny wiśni, część owoców nie została zebrana. W przypadku o mrożonych malin, ich produkcja w zeszłym roku zmalała, co było wynikiem bardzo dużego spadku zbiorów.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!