| Autor: redakcja1

Spadek cen PMP na aukcji Fonterry

W pierwszym tygodniu lipca 2016 roku na otwartej po raz 167 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT), po zaobserwowanej przed dwoma tygodniami zniżce przeciętnej ceny ze wszystkich kontraktów terminowych, odnotowano stabilizację.

Spadek cen PMP na aukcji Fonterry
Jak podaje FAMMU/FAPA, nastąpiły spadki cen masła, maślanki w proszku, laktozy i pełnotłustego mleka w proszku. Wzrastały z kolei ceny bezwodnego tłuszczu mlecznego, kazeiny, odtłuszczonego mleka w proszku i sera cheddar. Przeciętna cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych była większa o 0,3% niż przed trzema tygodniami i wyniosła 2,345 tys. USD/t, chociaż o 53,5% niższa od odnotowanego na początku lutego 2014 rekordu.

Ceny OMP

Ceny OMP spotowe i ze wszystkich kontraktów terminowych, sprzedawano średnio o 1,9% drożej niż na poprzednim przetargu, przez co osiągnęły 1,94 tys. USD/t, przy czym za kontrakty na sierpień 2016 r. płacono drożej o 8,5% niż przed trzema tygodniami. Za tonę tego przetworu mlecznego otrzymywano średnio o 71 USD więcej niż przed miesiącem.

Ceny PMP

W tym samym czasie średnie ważone ceny jednej tony PMP osiągnęły cenę o 2,6% niższą wobec poprzedniej aukcji, 2,06 tys. USD/t. Niemniej jednak za kontrakty na styczeń 2017 roku płacono nawet o 6% mniej niż na poprzedniej aukcji, a sierpniowe kontrakty odnotowały 15,4% wzrost wartości. Pełnotłuste mleko w proszku było w dalszym ciągu sprzedawane po cenie większej niż proszek odtłuszczony, średnio różnica ta malała do 124 USD/t. Na ostatniej aukcji nowozelandzkiego giganta odnotowano 0,7% zwyżkę cen sera cheddar do 2,9 tys. USD/t.
 
Wszystko wskazuje na to, że ceny na aukcji Fonterry ponownie wracają na kurs zniżkowy. Światowe zapotrzebowanie na przetwory mleczne dalej pozostaje osłabiony z uwagi na to, że większość kupujących ma wystarczające zapasy i nie ma presji na zakupy. Następne spadki cen przetworów mlecznych mogą być szokiem dla producentów mleka w Nowej Zelandii, z których większość już aktualnie działa poniżej progu opłacalności. Do niedawna nabiał był podstawą gospodarki Nowej Zelandii stanowiąc 25% wartości eksportu, jednak ze względu na spowolnienie gospodarcze w Chinach i globalną nadpodaż ceny mleka gwałtownie zmalały z rekordowego poziomu jaki odnotowano w 2013 roku.
 
Od czerwca 2016 r. aukcje Fonterry odbywają się dwa razy w miesiącu, a nie w trybie co dwutygodniowym, jak wcześniej. Dlatego też następny przetarg platformy GlobalDairyTrade odbędzie się dnia 19 lipca 2016 r.


Tagi:
źródło: