Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Spadek cen przetworów mleczarskich na rynkach światowych

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Rok 2015 charakteryzuje się dużą zmiennością i nieprzewidywalnością cen artykułów...

Rok 2015 charakteryzuje się dużą zmiennością i nieprzewidywalnością cen artykułów mleczarskich – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jeszcze w lutym i marcu br. notowano ich wzrosty na rynkach globalnych, a także w przypadku niektórych produktów również w Polsce. Niemniej jednak, w kwietniu br. zaczęły one ponownie maleć.

Najbardziej potaniało mleko w proszku

W największym stopniu zmniejszyły się ceny mleka w proszku, na czym zaważył silny spadek cen w portach Oceanii, gdzie odtłuszczone mleko w proszku (OMP) staniało w obrębie miesiąca o prawie 16% do 2388 USD/t. Prawdopodobnie było to spowodowane większą dostępnością surowca niż to wcześniej prognozowano. W Stanach Zjednoczonych ceny OMP spadły o 5% w skali miesięcznej, a w UE o 8%. Niemniej, w portach Oceanii OMP nadal pozostaje o 12% droższe niż u pozostałych eksporterów tego produktu.
 
Jak wskazują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas, aktualnie zainteresowanie importerów odtłuszczonym mlekiem w proszku nie jest duże, przy czym ponownego szczytu analitycy spodziewają się latem.
 
Podobne trendy obserwuje się na rynku pełnego mleka w proszku (PMP). W kwietniu br. ceny PMP zmniejszyły się średnio o 10% w stosunku do marca br. do 2765 USD/t. W portach Oceanii zniżka sięgnęła 16%, w USA - 8%, a w UE - 7%. Tu jednak, odwrotnie niż w przypadku OMP, Oceania pozostaje najbardziej konkurencyjna, gdyż ceny PMP notowane w jej portach kształtują się na poziomie o 6% mniejszym niż w UE i USA.

Zróżnicowana sytuacja na rynku masła

Zmiany cen masła w kwietniu br. były dużo niższe niż mleka w proszku. Co więcej, na rynku amerykańskim masło nawet podrożało o 2% w ujęciu miesięcznym do 3826 USD/t, co wynikało z utrzymującego się silnego popytu wewnętrznego na ten produkt. Jednakże, już w UE i Oceanii odnotowano spadki cen - odpowiednio o 6% do 3363 USD/t i o ponad 11% do 3313 USD/t.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe

  W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7...
 • I wiesz, co jesz - jajko
 • I wiesz, co jesz - jajko

  Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści. Bohaterem świątecznej edycji "I wiesz, co jesz" na Portalu Gospodarz.pl jest... jajko. Tekst został do nas...
 • UOKIK po stronie hodowców
 • UOKIK po stronie hodowców

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w dniu 24 kwietnia bieżącego roku opublikował raport dotyczący rynku produkcji i przetwórstwa mleka ostały w nim przeanalizowane umowy pomiędzy...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl