| Autor: redakcja1

Spadek cen przetworów mleczarskich na rynkach światowych

Rok 2015 charakteryzuje się dużą zmiennością i nieprzewidywalnością cen artykułów mleczarskich – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Spadek cen przetworów mleczarskich na rynkach światowych
Jeszcze w lutym i marcu br. notowano ich wzrosty na rynkach globalnych, a także w przypadku niektórych produktów również w Polsce. Niemniej jednak, w kwietniu br. zaczęły one ponownie maleć.

Najbardziej potaniało mleko w proszku

W największym stopniu zmniejszyły się ceny mleka w proszku, na czym zaważył silny spadek cen w portach Oceanii, gdzie odtłuszczone mleko w proszku (OMP) staniało w obrębie miesiąca o prawie 16% do 2388 USD/t. Prawdopodobnie było to spowodowane większą dostępnością surowca niż to wcześniej prognozowano. W Stanach Zjednoczonych ceny OMP spadły o 5% w skali miesięcznej, a w UE o 8%. Niemniej, w portach Oceanii OMP nadal pozostaje o 12% droższe niż u pozostałych eksporterów tego produktu.
 
Jak wskazują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas, aktualnie zainteresowanie importerów odtłuszczonym mlekiem w proszku nie jest duże, przy czym ponownego szczytu analitycy spodziewają się latem.
 
Podobne trendy obserwuje się na rynku pełnego mleka w proszku (PMP). W kwietniu br. ceny PMP zmniejszyły się średnio o 10% w stosunku do marca br. do 2765 USD/t. W portach Oceanii zniżka sięgnęła 16%, w USA - 8%, a w UE - 7%. Tu jednak, odwrotnie niż w przypadku OMP, Oceania pozostaje najbardziej konkurencyjna, gdyż ceny PMP notowane w jej portach kształtują się na poziomie o 6% mniejszym niż w UE i USA.

Zróżnicowana sytuacja na rynku masła

Zmiany cen masła w kwietniu br. były dużo niższe niż mleka w proszku. Co więcej, na rynku amerykańskim masło nawet podrożało o 2% w ujęciu miesięcznym do 3826 USD/t, co wynikało z utrzymującego się silnego popytu wewnętrznego na ten produkt. Jednakże, już w UE i Oceanii odnotowano spadki cen - odpowiednio o 6% do 3363 USD/t i o ponad 11% do 3313 USD/t.

 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!