| Autor: redakcja1

Niższy eksport mleka w proszku z Polski (I-VI 2015)

W pierwszym półroczu 2015 roku za granicę wyeksportowano z polski 74,7 tys. ton mleka w proszku za 148,5 mln EUR. Oznaczało to 46% spadek wartości przy 11,2% zniżce wolumenu – podaje FAMMU/FAPA.

Niższy eksport mleka w proszku z Polski (I-VI 2015)

Eksport mleka w proszku z Polski

Odtłuszczone mleko w proszku (OMP) pozostało najważniejszym artykułem w analizowanym segmencie z 79% udziałem w wolumenie i 76% udziałem w wartości wysyłki. Zmalała rola pełnotłustego mleka w proszku (PMP) do poziomu 18% w wartości i 17% w ilości łącznie eksportowanego z Polski mleka w proszku.

 

W I połowie 2015 r. w skali roku odnotowano 7% zmniejszenie ilości eksportu OMP z Polski. Poza granice w tym czasie wysłano 57,1 tys. ton tego proszku, a wartość tego wywozu zmniejszyła się o 40% do 116,9 mln EUR. Spadek ten jest bardzo podobny do obniżki średniej ceny polskiego OMP w tym okresie wynoszącej 38,4% w skali roku.

 

W omawianym przedziale czasowym najważniejszym miejscem przeznaczenia dla polskiego odtłuszczonego mleka w proszku, podobnie jak w 2014 roku, pozostała Algieria z 18,6% udziałem. Kraj ten zachował pozycję lidera, pomimo znacznego ograniczenia przywozu polskiego OMP w obrębie roku o 75%. W tym kierunku wyeksportowano 10,3 tys. ton OMP o całkowitej wartości 21,7 mln EUR. Kryzys w Algierii i zmagania tego kraju z suszą w 2014 roku doprowadziły do tego, że kraj ten sprowadził w tym czasie dziesięciokrotnie więcej odtłuszczonego mleka z Polski niż w 2013 roku.

 

Aktualnie zapotrzebowanie na OMP w Algierii nie jest już tak stymulowane i nastąpiło zmniejszenie przywozu, w związku z czym notowany jest dynamiczna obniżka wywozu OMP z Polski w tym kierunku. W wyniku takiego stanu rzeczy wysyłka w pozostałych kierunkach miał większe niż przed rokiem znaczenie. Wartość eksportu do całej Unii Europejskiej wynosiła 44,07 mln EUR co stanowiło 37,7% całości dostarczanego z Polski OMP w I połowie 2015 roku względem 28% sprzed roku.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!