| Autor: redakcja1

Rośnie światowa produkcja oleju rzepakowego

Produkcja oleju rzepakowego na świecie w ostatnim kwartale 2014 r. była sporo większa niż w tym samym czasie 2013 r. - podaje Bank BGŻ.

Rośnie światowa produkcja oleju rzepakowego

Produkcja oleju rzepakowego

Zwyżkę odnotowano głównie w UE. Jednak w dalszej części sezonu należy liczyć się już ze spadkiem produkcji, nie tylko we Wspólnocie, ale i w innych krajach. W wyniku czego, w całym sezonie 2014/2015 globalna produkcja oleju rzepakowego może zmaleć o 0,4 mln t do 26,6 mln t. Nadal jednak byłby to drugi najwyższy wynik w historii. Takie wnioski płyną z raportu Oil World opublikowanego pod koniec marca tego roku.
 

Wpływ na zniżkę produkcji oleju będą miały nie tylko malejące zasoby rzepaku, ale i pogorszenie marż na przerobie rzepaku w odniesieniu do soi m.in. w UE. Pośród czynników oddziałujących na kształtowanie się sytuacji na rynku, analitycy Oil World wymieniają także dość istotny spadek produkcji oleju rzepakowego w Indiach, będącego konsekwencją mniejszych zbiorów. Niedobór tego surowca na indyjskim rynku w połączeniu z relatywnie niskimi cenami oleju rzepakowego na świecie przyczynia się do wzrostu importu. Indie najwięcej oleju kupują ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale zaopatrują się również w Rosji, a także w mniejszych ilościach w UE.
 

Oil World oczekuje, że w stosunku do UE wyhamowanie produkcji oleju i wywóz tego surowca pomogą w rozładowaniu nadwyżki oleju rzepakowego na wewnętrznym rynku. Poza tym, konkurencyjne ceny oleju rzepakowego, notowane w ostatnich miesiącach, powinny sprzyjać wzrostowi jego udziału w strukturze surowców wykorzystywanych do produkcji biodiesela w UE.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!