| Autor: mikolaj

Umowa o wolnym handlu pomiędzy UE a Wietnamem

UE i Wietnam osiągnęły porozumienie w sprawie bilateralnej umowy o wolnym handlu. Porozumienie musi być jeszcze zaakceptowane przez Parlament Europejski i kraje członkowskie.

Umowa o wolnym handlu pomiędzy UE a Wietnamem
Oczekuje się, że zacznie obowiązywać z końcem 2017 roku lub początkiem 2018 roku. Jak infomuje FAMMU/FAPA, wolnym handlem ma zostać objęte 99% produktów, na pozostałe zostaną wprowadzone bezcłowe kontyngenty. Wietnam zniesie 65% ceł z dniem wejścia w życie, a na pozostałe fazowo w ciągu dekady. UE zniesie cła w ciągu siedmiu lat. W przypadku sektora cukrowniczego ustalono bezcłowy kontyngent importowy dla Wietnamu na 20 tysięcy ton cukru (w tym także na produkty o wysokiej zawartości cukru).

Według danych amerykańskiego ministerstwa rolnictwa (USDA) produkcja cukru w Wietnamie w sezonie 2015/16 wyniesie 1,55 mln ton, a spożycie 1,74 mln ton. Wietnam boryka się także z problemem przemytu cukru, który ocenia się nawet na 400-500 tys. ton rocznie.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!