Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Umowa o wolnym handlu UE z Meksykiem – co oznacza dla rynku mleka

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Unia Europejska doszła do porozumienia w sprawie najważniejszych postanowień umowy o wolnym...

Unia Europejska doszła do porozumienia w sprawie najważniejszych postanowień umowy o wolnym handlu z Meksykiem. Nowe uregulowania będą też wpływać na kształtowanie się zasad handlu produktami rolno-spożywczymi, w tym m.in. odnosić się będą do produktów mleczarskich.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W 2017 r. do Meksyku z Unii Europejskiej wysłano produkty mleczarskie warte 155 mln EUR, tj. 1,5% wartości produktów mleczarskich z UE, co pod kątem wartości, plasowało ten kraj na 18 miejscu wśród odbiorców ze Wspólnoty. W stosunku do Polski, kraj ten miał małe znaczenie, gdyż – w 2017 r. wartość wywozu wyniosła 5,0 mln EUR, tj. 0,3% wartości eksportu ogółem.
 
Należy jednak zauważyć, że Meksyk pełni znaczącą rolę w zakupie produktów mleczarskich na świecie. W 2017 r. kraj ten, pod względem wolumenu, był największym głównym odtłuszczonego mleka w proszku. W przypadku masła był na czwartym, a serów na szóstym miejscu na świecie.
 
W obrębie osiągniętego porozumienia, w odniesieniu do mleka w proszku, w pierwszym roku po wejściu w życie umowy z Meksykiem możliwa będzie bezcłowa sprzedaż 30 tys. t mleka w proszku z UE. Limit ten w trakcie pięciu lat zwiększy się do 50 tys. t. Nie będzie limitów na wysyłkę do Meksyku serów z przerostami niebieskiej pleśni, w przypadku których cła sięgają aktualnie nawet 20%. Bezcłowy limit na wywóz do Meksyku serów świeżych i topionych wyniesie 5 tys. t, a na pozostałe sery – 20 tys. t.
 
Obecne porozumienie zawiera najważniejsze elementy umowy, a prace nad finalnym tekstem będą kontynuowane do końca roku, co oznacza, że wejście umowy w życie jest możliwe prawdopodobnie dopiero w 2019 roku.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Porwany za młodu łoszak będzie dorastał u leśników
 • Porwany za młodu łoszak będzie dorastał u leśników

  Leśnicy z Nadleśnictwa Ostrołęka (RDLP w Olsztynie) przewieźli do ośrodka rehabilitacji zwierząt dzikich w Napromku małego łosia. Łoszak to ofiara „leśnego kidnapera”.
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe

  W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl