| Autor: redakcja1

W sezonie 2013/2014 ruszą mechanizmy poprawiające zaopatrzenie w cukier?

Komisja Europejska planuje wprowadzić w sezonie 2013/2014 dwa mechanizmy ułatwiające poprawę zaopatrzenia unijnego rynku cukru – podaje FAPA/FAMMU.

W sezonie 2013/2014 ruszą mechanizmy poprawiające zaopatrzenie w cukier?
W związku z tym, zostanie wdrożony system przetargów importowych i wprowadzi się również pozakwotową produkcją na rynek Unii Europejskiej. Niemniej jednak nie podano jeszcze żadnych szczegółów w tym temacie.
 
We wcześniejszych sezonach funkcjonowały podobne mechanizmy. System przetargów importowych polegał na zgłaszaniu kontyngentu oraz stawki celnej, jaką importer jest gotowy zapłacić. Oferty z najwyższym cłem wygrywały. Jednakże było ono i tak sporo niższe od standardowej stawki.
 
Wprowadzenie pozakwotowej produkcji cukru i izoglukozy opierało się na zezwoleniu na sprzedaż z tak zwaną opłatą wyrównawczą nadwyżki produkcyjnej, która normalnie nie mogłaby zostać przeznaczona na cele konsumpcyjne w danym sezonie. W minionym sezonie było to 600 tys. ton cukru z około dwa razy mniejszą od opłaty karnej przewidzianej za takie działanie.
 
Można zatem oczekiwać, że w sezonie 2013/2014 oba mechanizmy będą funkcjonować w podobnym zakresie – zauważa FAPA/FAMMU na podstawie Reuters.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!