Wewnątrzwspólnotowy handel produktami mleczarskimi

Analizując wymianę handlową produktami mleczarskimi w przypadku UE często skupia się na trendach panujących w eksporcie do krajów trzecich, pomijając handel wewnętrzny, którego kontyngent stanowi zdecydowaną większość prowadzonej sprzedaży zagranicznej.

Wewnątrzwspólnotowy handel produktami mleczarskimi

Jak wskazują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas, oogarszająca się sytuacja na rynkach międzynarodowych, malejące ceny produktów mleczarskich i embargo rosyjskie spowodowały znaczące zmiany w wewnątrzunijnym handlu produktami mleczarskimi.

Eksport masła z UE

Według danych Komisji Europejskiej w pierwszych trzech kw. 2015 r., w odniesieniu do analogicznego czasu przed rokiem, w największym stopniu wzrósł wewnątrzwspólnotowy obrót masłem – o 12% do 514 tys. ton, z czego 20% stanowiło masło wywożone z Irlandii. Kraj ten odnotował 40% zwyżkę sprzedaży masła na rynek unijny. Ponad dwukrotnie zwiększyły się dostawy masła na rynek wspólnotowy w przypadku Włoch i Austrii – jednak ich całkowity udział w handlu w dalszym ciągu jest nieznaczny i stanowi 1,2%. Sprzedaż z Francji wzrosła o 44% do 35,3 tys. t, a z Polski o 16% do 27 tys. t.

Eksport mleka w proszku z UE

W pierwszych trzech kwartałach 2015 r. wewnątrzunijny obrót odtłuszczonym mlekiem w proszku (OMP) względem analogicznego okresu przed rokiem wzrósł o 8% do 477,8 tys. t, z czego 33% pochodziło z Niemiec.

Znaczące zwyżki nastąpiły w odniesieniu do pozostałych dużych producentów mleka w UE. Sprzedaż OMP na rynki unijne z Wielkiej Brytanii zwiększyła się o 33% do 28,5 tys. t, Francji o 26% do 91,4 tys. t, Holandii o 22% do 32,5 tys. t, a z Polski o 14% do 33,7 tys. t.

W związku z tym, wewnętrzny handel pełnym mlekiem w proszku (PMP) w pierwszych dziewięciu miesiącach 2015 r. był o 6% wyższy niż przed rokiem i wyniósł 227 tys. t. Sprzedaż PMP wzrosła głównie z Wielkiej Brytanii - o 39% do 45,2 tys. t oraz z Holandii - o 35% do 19,7 tys. t.

Eksport serów z UE

W stosunku do serów, w pierwszych trzech kw. 2015 r. kontyngent wymiany wewnątrzwspólnotowej wyniósł 2,9 mln t i był o 2% większy niż przed rokiem. Pośród czołowych producentów największą dynamikę zwyżki sprzedaży odnotowała Polska o 18% do 131 tys. t oraz Włochy o 11% do 207 tys. t. Polska była również jednym z liderów wobec wzrostu importu serów z krajów Wspólnoty, przy czym w tym czasie 2015 r. wwieziono do 54 tys. t. serów, czyli o 26% więcej niż w porównywalnym okresie przed rokiem.

Jednakże w przypadku największego producenta mleka w UE – Niemiec, z wyjątkiem masła, którego dostawa do krajów UE wzrosła o 8%, nie zaobserwowano znaczących zmian w sprzedaży produktów mleczarskich na rynek unijny, gdzie względem OMP, PMP i serów ukształtowała się w przedziale od -1 do 1%.

Z kolei Holandia sporo zwiększyła eksport obydwu typów mleka w proszku na rynek wspólnotowy – PMP o 35%, a OMP o 22%, przy spadku sprzedaży masła o 17%. Mimo obniżonego wywozu masła, Holandia z terenów Wspólnoty sprowadziła o 63% więcej tego produktu niż w tym samym czasie przed rokiem, a więc w sumie 100 tys. t.



Tagi:
źródło: