Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
UE: W październiku ceny OMP były o 12% wyższe niż przed rokiem

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Drugi miesiąc 2016 roku przyniósł w Unii Europejskiej było wyhamowanie zniżkowego trendu cen...

Drugi miesiąc 2016 roku przyniósł w Unii Europejskiej było wyhamowanie zniżkowego trendu cen OMP, która trwała praktycznie od drugiego kwartału 2015 r. z krótkotrwałym odbiciem na przełomie września i października zeszłego roku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny OMP

Szósty miesiąc bieżącego roku przyniósł zwyżki cen OMP w UE, a w lipcu obserwowana była stabilizacja na poziomie zbliżonym do ceny interwencyjnej. Sierpień i wrzesień przyniosły zwyżki cen OMP w UE, które nasiliły się w październiku. W dniu 9 października 2016 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 2,02 EUR/kg, była zatem o 6,55% wyższa niż przed miesiącem pozostając przy tym na pułapie o 12,3% wyższym niż w analogicznym czasie 2015 r.
 
W analizowanym okresie mniej dynamicznym zwyżkom uległy ceny OMP na rynku polskim, gdzie osiągnęły pułap 1,79 EUR/kg, czyli o ok. 3,5% wyższy niż przed miesiącem i przed rokiem. W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano natomiast spadek z 7,32 PLN/kg do 7,00 PLN/kg.
 
Wyższe niż w Polsce i średnio w UE ceny OMP zaobserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy. W pierwszej dekadzie października 2016 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one na poziomie 2,12 EUR/kg, przy czym był to 6,8% wzrost w skali miesięcznej.
 
W przypadku drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano nieco niższą cenę OMP niż w Niemczech - 2,03 EUR/kg, co było o 1,5% większą stawką niż przed miesiącem. Obserwowane zwyżki cen OMP związane są z uruchomieniem skupu interwencyjnego po stałej kwocie 1,698 EUR/kg oraz skupem na drodze przetargów, choć po 31 marca, gdy został wyczerpany interwencyjny limit skupu OMP.
 
Od dnia 20 kwietnia zwiększono limity ilościowe na zakup OMP w ramach skupu interwencyjnego i tym samym zamknięto procedurę przetargową. Wzrost limitów przyczynił się do wyhamowania tendencji spadkowej i zwyżek. Wzrostom sprzyjają także działania UE promujące zmniejszanie produkcji mleczarskiej, które w dłuższym okresie mogą wspierać wejście rynku mleka i produktów mleczarskich w zwyżkową fazę cyklu. Obecnie jednak presję na ceny przetworów mlecznych w UE w dalszym ciągu wywiera ograniczony popyt z Chin i przedłużone rosyjskie embargo. Ponadto wiąż niekorzystnie dla cen przetworów mlecznych w UE działają doniesienia o znacznych wzrostach dostaw mleka w głównych krajach produkcyjnych.
 
Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Ceny artykułów mleczarskich
 • Ceny artykułów mleczarskich

  W styczniu cena masła w blokach ukształtowała się w granicy 18,73 zł/kg i była mniejsza o 15,3% niż w grudniu oraz o 3,7% niż w porównywalnym okresie 2017 roku.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl