| Autor: redakcja1

UE: W październiku ceny OMP były o 12% wyższe niż przed rokiem

Drugi miesiąc 2016 roku przyniósł w Unii Europejskiej było wyhamowanie zniżkowego trendu cen OMP, która trwała praktycznie od drugiego kwartału 2015 r. z krótkotrwałym odbiciem na przełomie września i października zeszłego roku.

UE: W październiku ceny OMP były o 12% wyższe niż przed rokiem

Ceny OMP

Szósty miesiąc bieżącego roku przyniósł zwyżki cen OMP w UE, a w lipcu obserwowana była stabilizacja na poziomie zbliżonym do ceny interwencyjnej. Sierpień i wrzesień przyniosły zwyżki cen OMP w UE, które nasiliły się w październiku. W dniu 9 października 2016 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 2,02 EUR/kg, była zatem o 6,55% wyższa niż przed miesiącem pozostając przy tym na pułapie o 12,3% wyższym niż w analogicznym czasie 2015 r.
 
W analizowanym okresie mniej dynamicznym zwyżkom uległy ceny OMP na rynku polskim, gdzie osiągnęły pułap 1,79 EUR/kg, czyli o ok. 3,5% wyższy niż przed miesiącem i przed rokiem. W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano natomiast spadek z 7,32 PLN/kg do 7,00 PLN/kg.
 
Wyższe niż w Polsce i średnio w UE ceny OMP zaobserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy. W pierwszej dekadzie października 2016 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one na poziomie 2,12 EUR/kg, przy czym był to 6,8% wzrost w skali miesięcznej.
 
W przypadku drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano nieco niższą cenę OMP niż w Niemczech - 2,03 EUR/kg, co było o 1,5% większą stawką niż przed miesiącem. Obserwowane zwyżki cen OMP związane są z uruchomieniem skupu interwencyjnego po stałej kwocie 1,698 EUR/kg oraz skupem na drodze przetargów, choć po 31 marca, gdy został wyczerpany interwencyjny limit skupu OMP.
 
Od dnia 20 kwietnia zwiększono limity ilościowe na zakup OMP w ramach skupu interwencyjnego i tym samym zamknięto procedurę przetargową. Wzrost limitów przyczynił się do wyhamowania tendencji spadkowej i zwyżek. Wzrostom sprzyjają także działania UE promujące zmniejszanie produkcji mleczarskiej, które w dłuższym okresie mogą wspierać wejście rynku mleka i produktów mleczarskich w zwyżkową fazę cyklu. Obecnie jednak presję na ceny przetworów mlecznych w UE w dalszym ciągu wywiera ograniczony popyt z Chin i przedłużone rosyjskie embargo. Ponadto wiąż niekorzystnie dla cen przetworów mlecznych w UE działają doniesienia o znacznych wzrostach dostaw mleka w głównych krajach produkcyjnych.
 
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!