| Autor: redakcja11

Wzrost produkcji i spadek eksportu OMP z UE

Według najnowszych pełnych danych KE, po ponad 8% zwyżce produkcji odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) w 2015 roku, w pierwszym kwartale bieżącego roku pomimo niskich cen OMP, jakie obserwowane są w UE, przetwórnie zwiększają produkcję.

Wzrost produkcji i spadek eksportu OMP z UE

Produkcja OMP

Z najnowszych danych KE wynika, że w ciągu pierwszych trzech miesiącach 2016 roku we Wspólnocie wyprodukowano więcej o 19,2% tego proszku niż w porównywalnym przedziale czasowym 2015 r.  Jak informuje FAMMU/FAPA, w nowych państwach członkowskich odnotowano aż 16,3% zwyżkę. We Francji czyli u głównego producenta OMP w UE, produkcja tego proszku zwiększyła się o 6,8%, na rynku drugiego unijnego producenta, w Niemczech zaobserwowano natomiast niemal 26% wzrost, a w Polsce relatywnie niezbyt wysoką zwyżkę +8,8%. Nadal jednak nasz kraj pozostawał czwartym producentem odtłuszczonego mleka w proszku w Unii Europejskiej, a wyprzedzała go jeszcze Belgia, gdzie odnotowano 18,1% zwyżkę.

 

W rozpatrywanym okresie zwiększyła się także produkcja OMP w Holandii, odnotowano tam 6,6% wzrost w produkcji tego przetworu mlecznego. Znaczący wpływ na wzrost produkcji OMP w krajach UE miało zniesienie kwotowania produkcji mleka, co przełożyło się na wzrost dostaw mleka i większą dostępność surowca do przetworzenia. W związku z tym produkcja OMP rośnie, choć popyt na ten wyrób z krajów azjatyckich, głównie z Chin (drugi co do wielkości zamówień światowy importer OMP), w dalszym ciągu jest ograniczony. Osłabiony popyt wiąże się z zmniejszeniem sprzedaży europejskiego mlecznego proszku do krajów trzecich.

Eksport OMP

Po spowolnionym rozwoju wysyłek OMP z Unii Europejskiej w zeszłym roku (+6%), bieżący przyniósł kolejne znaczące wyhamowanie tej tendencji. Po trzech miesiącach z krajów UE za granicę wysłano niespełna 178,7 tys. ton OMP, czyli mniej o 1% niż w odniesieniu do tego samego przedziału roku 2015. Z Francji wyeksportowano 25,6% wyżej wymienionej ilości, o 2,7% mniej niż w ubiegłym roku. Wzrostową dynamikę eksportu zaobserwowano w przypadku Niemiec (+3,6%). Po pierwszych trzech miesiącach 2016 roku odnotowano zwyżkę sprzedaży OMP z Polski, skąd poza granice UE w okresie tym wysłano większe o 5,9% ilości tego przetworu mlecznego, niż w tym samym przedziale czasowym zeszłego roku (14 tys. ton wobec 13,3 tys. ton sprzed roku). Jednak pomimo tej zwyżki Polska spadła na piąte miejsce pod względem wysyłek OMP poza UE. Również z Holandii poza UE wywożono większe ilości OMP niż przed rokiem (+51,3%).

 

Należy zwrócić uwagę, że poza Francją i Belgią (-27,1%) wszyscy istotni eksporterzy unijni OMP wywozili większe ilości tego towaru niż w roku 2015. Z kolei import OMP do Wspólnoty praktycznie nie istnieje (niespełna 1,4 tys. ton w omawianym okresie bieżącego roku, z których 11 tys. ton trafiło do Holandii, ok. 200 ton do Francji i 100 ton do Belgii). Tagi:
źródło: