| Autor: redakcja1

Wzrost produkcji OMP

Jak wynika z najnowszych prognoz OECD w 2015 roku produkcja odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) ma być o 3,7% wyższa niż rok wcześniej i osiągnie poziom 4,08 mln ton - podaje FAMMU/FAPA.

Wzrost produkcji OMP

Produkcja odtłuszczonego mleka w proszku

Same państwa skupione w OECD mają odnotować 4% zwyżkę w ujęciu roku, tymczasem produkcja w krajach spoza tego ugrupowania ma wzrosnąć o 2%. Aktualnie 90% produkcji OMP przypada na kraje rozwinięte. W samej Unii Europejskiej wytwarza się niemal 35% globalnego OMP.
 
Wspólnota zyskuje udział w tym segmencie przede wszystkim z powodu wzrostów produkcji jakie miały miejsce w 2014 roku i 2015 r. w UE pomimo malejących cen. Coraz mniejsza jest jednak dynamika wzrostu, gdyż obecnie osłabiony popyt ze wschodu, tj. głównie z Chin, oraz rosyjskie embargo zniechęcają unijnych producentów do wytwarzania większych ilości OMP.
 
Jak wynika z przewidywań OECD w 2015 roku produkcja unijna, w tym szczególnie Francja, Niemcy, Belgia, Polska, będzie stanowić 34,5% całkowitej globalnej ilości OMP, jeszcze 5 lat temu było to jedynie 28,2%. Wśród poszczególnych krajów największym światowym producentem chudego mleka w proszku są Stany Zjednoczone, gdzie ocenia się, że w 2015 r., po 0,5% zwyżce, będzie to niemal 25% globalnego kontyngentu.
 
Produkcja w istotnym z punktu widzenia eksportu regionie świata, czyli Oceanii w 2015 roku stanowić ma 17,4% ilości światowej, przy czym Australia ma odnotować 4% wzrost produkcji OMP, a Nowa Zelandia w wyniku ograniczenia produkcji mleka może zmniejszyć wolumen produkcji tego proszku o 0,7% w ujęciu roku.
 
Jak zaznacza FAMMU/FAPA, mniej liczącym się regionem w globalnej produkcji OMP jest Azja. Kontynent ten dostarcza 3,4% światowego OMP, w tym najwięcej - Japonia, Indie, Korea Południowa i Chiny. Inni dość znaczącymi producenci OMP to kraje z zachodniej półkuli – Brazylia, gdzie kontyngent OMP systematycznie się zwiększa, a w 2015 roku ma stanowić 3,9% światowej produkcji OMP - 158,4 tys. ton oraz Kanada z 1,8% i 73,7 tys. ton, gdzie w ostatnich latach notowane są nieznaczne wahania.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!