| Autor: redakcja11

Duży wzrost produkcji PMP w UE. W Polsce zwyżki sięgają 60%

Rok 2015 przyniósł 3,5%, obniżkę produkcji PMP w Unii Europejskiej. Natomiast w pierwszym kwartale 2016 roku obserwowane jest stanowcze odwrócenie tej tendencji.

Duży wzrost produkcji PMP w UE. W Polsce zwyżki sięgają 60%

Produkcja PMP

Według najnowszych pełnych danych KE od stycznia do końca marca bieżącego roku w całej Wspólnocie wytworzono więcej o 18,8% pełnotłustego mleka w proszku niż w analogicznym okresie minionego roku. W dużej mierze wskutek niemal 30% zwyżki produkcji w Holandii, +37,8% w Niemczech, +12,9% we Francji oraz aż +57,4% zwyżce produkcji w Polsce. W sumie w krajach dawnej piętnastki w pierwszym kwartale bieżącego roku wyprodukowano więcej o 17,1% PMP niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W nowych państwach członkowskich odnotowano zwyżkę aż o 38,5%,


Eksport PMP
 

Jak podaje FAMMU/FAPA, pełnotłuste mleko w proszku było towarem mleczarskim, w sprzedaży którego w 2015 roku zaobserwowano zaledwie 0,1% wzrost. Choć produkcja rośnie nad wyraz szybko tendencja ta nie nasiliła się w ciągu pierwszych 3 miesięcy bieżącego roku, kiedy to PMP było towarem, którego wywóz był mniejszy niż rok wcześniej. Z kolei spadek eksportu PMP nie jest jednak dynamiczny i w okresie od stycznia do końca marca 2016 r. wywóz osiągnął poziom 94 tys. ton (-1%), kiedy to w podobnym okresie ubiegłego roku notowano 10% zniżki.

 

Tradycyjnie najwięcej pełnego mleka w proszku wysyła się z Holandii, gdzie eksport zwiększył się o 8,5%. Także o 19,4% większe ilości PMP wywożono w analizowanym okresie poza UE z Danii, a więc drugi eksporter PMP z UE. Wywóz z Francji czyli obecnie trzeciego eksportera PMP zmniejszył się natomiast o 0,2%. Zmalał eksport z Szwecji (-36,5%), Belgii (-5,4%) i Wielkiej Brytanii (-32,7%). Warto zwrócić uwagę na dosyć dynamiczną zwyżkę sprzedaży tego proszku poza UE z Niemiec, skąd w analizowanym okresie wywieziono 6,03 tys. ton PMP, czyli o ponad 28% więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku. Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!