| Autor: redakcja1

Wzrost produkcji przetworów mlecznych

W okresie styczeń-wrzesień 2019 r., w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, w wyniku zwyżki skupu mleka surowego o 2,1%, a także pod wpływem wysokich cen zbytu zakłady przemysłu mleczarskiego zwiększyły produkcję prawie wszystkich przetworów mlecznych.

Wzrost produkcji przetworów mlecznych
Największy wzrost zaobserwowano w odniesieniu do pełnego mleka w proszku o 23,3%, serwatki o 7,4%, napojów mlecznych innych niż jogurty o 4,9% oraz śmietany o 2,9%.
 
Dynamika produkcji najważniejszych produktów eksportowych była niższa. Produkcja masła i tłuszczów mlecznych wzrosła o 1,7%, twarogów o 1,8%, a serów podpuszczkowych dojrzewających i mleka płynnego po 0,3%, przy mniejszej produkcji OMP o 3,8%. Zwiększyła się także produkcja wyrobów mających niewielki udział w wartości sprzedaży przemysłu mleczarskiego, a więc serów pleśniowych, tartych i proszkowanych o 52,9% oraz kazeiny o 74,6%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!