Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Spadek eksportu polskich przetworów mleczarskich (I-VI 2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z informacji Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w pierwszych sześciu miesiącach br....

Jak wynika z informacji Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w pierwszych sześciu miesiącach br. wartość sprzedaży polskich przetworów mleczarskich na rynki zagraniczne wyniosła 790,1 mln euro, a więc była aż o 20 proc. mniejsza niż przed rokiem – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Eksport przetworów mleczarskich z Polski

Na ten spadek złożyło się kilka czynników. Po pierwsze, bardzo wysoka była zeszłoroczna baza w ujęciu ilościowym. Po drugie, globalne ceny przetworów mleczarskich w obrębie ostatnich kilkunastu miesięcy silnie zmalały. Po trzecie, negatywnie na wyniki polskiego eksportu wpłynęła utrata rosyjskiego rynku zbytu w związku z nałożonym w sierpniu ub.r. embargiem.
 

W największym stopniu zmniejszył się eksport mleka w proszku o 44 proc. do 148 mln euro oraz serów o 18 proc. do 287 mln euro. Jednakże, o ile w przypadku pierwszej kategorii odnotowano 11-procentowy spadek wolumenu sprzedaży, o tyle w stosunku do drugiej udało się zwiększyć wywóz o 0,3 proc. Natomiast ujęciu geograficznym, wstrzymany został handel z Rosją.
 

Zmniejszyła się także wartość wywozu na rynek unijny, choć jak podkreślają analitycy Banku BGŻ BNP Paribas na tle innych odbiorców zniżka ta jednak była relatywnie nieznaczna i wyniosła 7,5 proc. do 570 mln euro. Co więcej, w ujęciu wolumenowym, w przypadku większości kategorii przetworów mleczarskich, udało się zwiększyć sprzedaż do UE, przy czym wyjątkiem były jogurty oraz serwatka. Kraje UE pozostają więc największym partnerem handlowym Polski. W I połowie br. miały one 72-proc. udział w łącznej wartości polskiego eksportu mlecznego w stosunku do 62 proc. w 2014 r. i 74 proc. w 2013 roku.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl