| Autor: redakcja1

Spadek cen mleka i przetworów mleczarskich na polskim rynku

Lipiec był kolejnym miesiącem spadków cen mleka na polskim rynku. Jak wynika z danych GUS, średnia cena skupu mleka krowiego wyniosła w tym miesiącu 1,08 zł/l i była mniejsza o 1,7 proc. w odniesieniu do czerwca i jednocześnie o 19 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2014 r. - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Spadek cen mleka i przetworów mleczarskich na polskim rynku

Skup mleka

Obniżkom cen towarzyszył wzrost poziomu skupu mleka. Zdaniem GUS w lipcu wyniósł on 964,5 mln l i był większy o 2,2 proc. niż w czerwcu i o 3,5 proc. niż w tym samym miesiącu w 2014 roku. Po zniesieniu kwot mlecznych, w miesiącach kwiecień -lipiec skup mleka wyniósł w sumie 3,76 mld l i był o 3,6 proc. wyższy w obrębie roku. Podobnie jak w przypadku mleka spadkom uległy ceny zbytu produktów mleczarskich.

Ceny przetworów mleczarskich

Jak wynika z danych MRiRW (z zakładów objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej), w lipcu br. przeciętna ważona cena netto serów i twarogów wyniosła 11,2 zł/kg i była o 1,6 proc. niższa w stosunku do poprzedniego miesiąca. W lipcu znacznie spadły także ceny wszystkich produktów mleczarskich płynnych. Ich przeciętna ważona cena netto wyniosła 2,4 zł/kg i była o 4,6 proc. mniejsza niż w czerwcu.

W odniesieniu do produktów mleczarskich stałych, po czerwcowej zwyżce cen o 3,4 proc. w stosunku do maja, w lipcu średnia ważona cena tych produktów wyniosła 7,8 zł/kg i była ponad 5,6 proc. niższa w porównaniu do miesiąca poprzedniego. OMP sprzedawano po 7,3 zł/kg (netto), a więc o 1,5 proc. taniej niż w czerwcu br.

W lipcu miesięczna cena sprzedaży netto PMP wyniosła 9,5 zł/kg i była o 2,1 proc. mniejsza niż miesiąc wcześniej. Zwiększyła się za to o 2,6 proc. cena masła ekstra w blokach i ukształtowała się w granicy 11,8 zł/kg. W ujęciu rocznym największy spadek cen wystąpił wobec OMP, którego ceny w lipcu były o ponad 36 proc. niższe. O ponad 30 proc. mniejsza niż przed rokiem była także cena PMP. Natomiast masło ekstra w blokach było o 13 proc. tańsze niż przed rokiem.

Według prognoz ARR (z 1.07.2015 r.), wzrost podaży surowca do skupu oraz utrzymanie rosyjskiego embarga, spowodują, że ceny mleka i jego przetworów do końca 2015 r. będą mniejsze niż rok wcześniej - we wrześniu o 9-13 proc., a w grudniu o 3-8 proc. OMP we wrześniu 2015 r. może być o 25-30 proc. tańsze niż rok wcześniej, a masło o 11-15 proc. W ostatnich miesiącach 2015 r. zarówno ceny OMP, jak i masła, mogą˛ być o 7-13 proc. niższe niż w grudniu 2014 r.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!