Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zwyżkujące ceny przetworów mlecznych w II połowie 2016 r.

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Po trwających od października 2012 roku systematycznych wzrostach cen przetworów mleczarskich,...

Po trwających od października 2012 roku systematycznych wzrostach cen przetworów mleczarskich, marzec, kwiecień i maj 2014 r. przyniosły bardzo dynamiczne spadki, następne miesiące to kontynuacja zniżkowego trendu, a sierpień przyniósł nasilenie się dynamiki obniżek.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny przetworów mlecznych


Łagodniejsze zniżki notowane były w ostatnich miesiącach 2014 r., a pierwszy kwartał 2015 roku przyniósł nawet pewne wzrosty cen. Nie było to jednak długotrwałe odwrócenie tendencji a jedynie reakcja rynku na ograniczoną podaż: w Nowej Zelandii w wyniku suszy oraz w krajach Unii Europejskiej, gdy rolnicy ograniczali produkcję w celu uniknięcia lub minimalizacji kar z tytułu nadprodukcji w ostatnim sezonie, w którym obowiązywały kwoty mleczne. Ceny przetworów mlecznych spadały jeszcze w całym 2015 roku i w pierwszej połowie 2016 r. Dopiero druga połowa 2016 roku przyniosła odwrócenie tej tendencji.
 
Mniej sprzyjające produkcji warunki pogodowe na półkuli północnej, wprowadzony w UE mechanizm zachęcający do ograniczania produkcji i wreszcie powracający popyt na artykuły mleczarskie generowany przez kraje azjatyckie doprowadziły do tego, że od czerwca 2016 roku notowany jest wyraźne wzrostowy trend cen zarówno przetworów mlecznych, jak i skupu mleka.
 
Bardzo duża dostępność mleka i jego przetworów mlecznych w skali światowej przy ograniczonym zapotrzebowaniu przywozowym, przede wszystkim z Chin, z których jeszcze w 2013 roku popyt na mleko w proszku napędzało wzrost produkcji mleka na świecie, spowodowały, że od drugiego kwartału 2014 r. niemal do końca I połowy 2016 r. malały ceny skupu mleka właściwie na całym świecie z nieznacznym odbiciem na początku 2015 r., a jeszcze bardziej dynamiczne zniżki nastąpiły pod kątem cen hurtowych towarów mleczarskich. Pomimo systematycznych, dynamicznych zniżek nie poruszano kwestii refundacji do wywozu produktów mleczarskich.
 
Zainteresowanie budziły natomiast mechanizmy skupu interwencyjnego OMP i masła. Ceny masła w I połowie 2016 roku były znacznie mniejsze niż przed rokiem i w UE spadły nawet poniżej poziomów interwencyjnych. Również ceny OMP w Unii w okresie letnim malały poniżej ceny interwencyjnej. Ze względu na pogarszającą się sytuację na rynku mleka, Komisja Europejska przyjęła jeszcze w grudniu 2014 r. rozporządzenie przyznające sektorowi nadzwyczajne środki. Pomoc opiera się na wcześniejszym rozpoczęciu skupu interwencyjnego, tj. od stycznia 2015 r. Mechanizmy wsparcia przy pobudzonym popycie globalnym przyniosły pozytywne wyniki i od II połowy 2016 roku światowy rynek przetworów mlecznych wszedł w zwyżkową fazę cyklu.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2 3 4

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe

  W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7...
 • I wiesz, co jesz - jajko
 • I wiesz, co jesz - jajko

  Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści. Bohaterem świątecznej edycji "I wiesz, co jesz" na Portalu Gospodarz.pl jest... jajko. Tekst został do nas...
 • Rynek produktów mleczarskich w Polsce (8.04.2018)
 • Rynek produktów mleczarskich w Polsce (8.04.2018)

  W ślad za wzrostem cen masła na rynkach zagranicznych również w Polsce ceny tego tłuszczu wykazują trend zwyżkowy. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem polskiego rynku produktów...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl