| Autor: redakcja1

Zwyżkujące ceny przetworów mlecznych w II połowie 2016 r.

Po trwających od października 2012 roku systematycznych wzrostach cen przetworów mleczarskich, marzec, kwiecień i maj 2014 r. przyniosły bardzo dynamiczne spadki, następne miesiące to kontynuacja zniżkowego trendu, a sierpień przyniósł nasilenie się dynamiki obniżek.

Zwyżkujące ceny przetworów mlecznych w II połowie 2016 r.

Ceny przetworów mlecznych


Łagodniejsze zniżki notowane były w ostatnich miesiącach 2014 r., a pierwszy kwartał 2015 roku przyniósł nawet pewne wzrosty cen. Nie było to jednak długotrwałe odwrócenie tendencji a jedynie reakcja rynku na ograniczoną podaż: w Nowej Zelandii w wyniku suszy oraz w krajach Unii Europejskiej, gdy rolnicy ograniczali produkcję w celu uniknięcia lub minimalizacji kar z tytułu nadprodukcji w ostatnim sezonie, w którym obowiązywały kwoty mleczne. Ceny przetworów mlecznych spadały jeszcze w całym 2015 roku i w pierwszej połowie 2016 r. Dopiero druga połowa 2016 roku przyniosła odwrócenie tej tendencji.
 
Mniej sprzyjające produkcji warunki pogodowe na półkuli północnej, wprowadzony w UE mechanizm zachęcający do ograniczania produkcji i wreszcie powracający popyt na artykuły mleczarskie generowany przez kraje azjatyckie doprowadziły do tego, że od czerwca 2016 roku notowany jest wyraźne wzrostowy trend cen zarówno przetworów mlecznych, jak i skupu mleka.
 
Bardzo duża dostępność mleka i jego przetworów mlecznych w skali światowej przy ograniczonym zapotrzebowaniu przywozowym, przede wszystkim z Chin, z których jeszcze w 2013 roku popyt na mleko w proszku napędzało wzrost produkcji mleka na świecie, spowodowały, że od drugiego kwartału 2014 r. niemal do końca I połowy 2016 r. malały ceny skupu mleka właściwie na całym świecie z nieznacznym odbiciem na początku 2015 r., a jeszcze bardziej dynamiczne zniżki nastąpiły pod kątem cen hurtowych towarów mleczarskich. Pomimo systematycznych, dynamicznych zniżek nie poruszano kwestii refundacji do wywozu produktów mleczarskich.
 
Zainteresowanie budziły natomiast mechanizmy skupu interwencyjnego OMP i masła. Ceny masła w I połowie 2016 roku były znacznie mniejsze niż przed rokiem i w UE spadły nawet poniżej poziomów interwencyjnych. Również ceny OMP w Unii w okresie letnim malały poniżej ceny interwencyjnej. Ze względu na pogarszającą się sytuację na rynku mleka, Komisja Europejska przyjęła jeszcze w grudniu 2014 r. rozporządzenie przyznające sektorowi nadzwyczajne środki. Pomoc opiera się na wcześniejszym rozpoczęciu skupu interwencyjnego, tj. od stycznia 2015 r. Mechanizmy wsparcia przy pobudzonym popycie globalnym przyniosły pozytywne wyniki i od II połowy 2016 roku światowy rynek przetworów mlecznych wszedł w zwyżkową fazę cyklu.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!