| Autor: redakcja1

Dobroczynne właściwości pokrzywy

Pokrzywa to popularna roślina, która rośnie prawie wszędzie a najlepiej czuje się w klimacie umiarkowanym.

Dobroczynne właściwości pokrzywy
Rośnie dziko, jeżeli jest jej dużo na terenach nieuprawnych, to jest ona wskaźnikiem dużej zawartości azotu w glebie. Bardzo często jest niestety chwastem w uprawach. Pokrzywa to przede wszystkim zioło, które ma sporo korzystnych właściwości i z powodzeniem może zastąpić chemiczne leki z apteki. Stanowi ona alternatywę dla leków konwencjonalnych np. w łagodnych schorzeniach dróg moczowych, przewodu pokarmowego czy problemach skórnych.
 
Kiedy mówimy o pokrzywie to mamy na myśli pokrzywę zwyczajną (Urtica dioica L.), rzadziej pokrzywę żegawkę (Urtica urens L.). Pokrzywa żegawka jest niższa od pokrzywy zwyczajniej, ma drobne liście i dorasta do 50 cm i bardziej dotkliwa w kontakcie ze skórą. Skład chemiczny obu gatunków jest podobny a tym samym ich właściwości również. Choć gatunków pokrzyw jest wiele, a niektóre z nich wcale nie przypominają dobrze znajomej pokrzywy zwyczajnej. W Polsce najbardziej znaną jest już wspomniana pokrzywa zwyczajna i żegawka. Pokrzywa to także roślina przydatna w kuchni. Właściwości tej pokrzywy zauważył już w XVI wieku Szymon Syreniusz, szesnastowieczny lekarz, botanik i zielarz i profesor Akademii Krakowskiej. Zalecał gotowane w winie liście pokrzywy jako środek leczący żołądek, natomiast sok w pokrzywy jako „łamiący” kamienie w nerkach. Medycyna ludowa znała. Z kolei w medycynie ludowej używano maści wykonanej z rozgniecionych pokrzyw i jagód jałowca przeciw nerwobólom czy podagrze. Wywar i wcierka z pokrzywy wpływa korzystnie na cebulki włosowe oraz ogólną kondycję włosów. Ale uwaga może bardzo wysuszać skórę.
 
Liście zebrane od czerwca do września, wysuszone w warunkach naturalnych oraz korzenie wykopywane jesienią i wczesną wiosną, wysuszone w suszarni w temperaturze do 40ºC są znakomitym surowcem zielarskim.
 
Właściwości pokrzywy
 
Moczopędne

Wyciąg z pokrzywy w niedużym stopniu zwiększa ilość moczu wydalanego w ciągu doby, ale znacząco zwiększa eliminację szkodliwych produktów przemiany materii i mocznika. Dlatego pokrzywa jest nazywana środkiem oczyszczającym krew i stosuje się ją w łagodnych stanach zapalnych dróg moczowych.

 
Przeciwkrwotoczne

Odwary z liści pokrzywy zawierają witaminę K, a także garbniki, dzięki czemu zapobiegają drobnym krwawieniom z przewodu pokarmowego. Pokrzywa podnosi również liczbę krwinek czerwonych i poziom hemoglobiny w organizmie (porównywalnie do preparatów zawierających związki żelaza). Może być z powodzeniem stosowana u osób osłabionych, przemęczonych, a także cierpiących na anemię, w tym również dzieci.

 
Przeciwcukrzycowe

Pokrzywa pobudza czynność wydzielniczą trzustki, dzięki czemu obniża nieznacznie poziom cukru we krwi.

Uwaga: Pokrzywa może nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych, stąd też osoby stosujące doustne leki hipoglikemiczne powinny skonsultować się lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem dodatkowych środków ziołowych.

 
Zwiększające odporność organizmu

Najnowsze badania wykazują, iż w liściach i korzeniach pokrzywy zawarte są składniki zwiększające wytwarzanie antygenów wirusowych i interferonu. Substancje te chronią organizm przed infekcjami wirusowymi. Często zaleca się herbatę z pokrzywy na problemy skórne, zwłaszcza trądzik, który ma podłoże bakteryjne, ponieważ pokrzywa wykazuje właściwości antybakteryjne.

 
Działanie przeciwprostatowe

Pokrzywa znalazła zastosowanie w leczeniu pierwszego i drugiego stadium przerostu gruczołu krokowego oraz w leczeniu zaburzeń oddawania moczu towarzyszącym temu przerostowi. Działanie przeciwprostatowe wykazuje przede wszystkim korzeń pokrzywy.

 
Obniżające ciśnienie krwi

Wynika to z działania rozkurczowego na mięśnie naczyń krwionośnych, a także z moczopędnego.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!