Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
ComAgri domaga się surowej kontroli produkcji ekologicznej

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Komisja Europejska w marcu 2013 roku zaproponowała rewizję prawodawstwa dla rolnictwa...

Komisja Europejska w marcu 2013 roku zaproponowała rewizję prawodawstwa dla rolnictwa ekologicznego z 2007 roku. Jak podaje FAMMU/FAPA, w dniu 13 października br. Komisja ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - ComAgri PE większością głosów, czyli 33 do 4, przy czym 7 osób się wstrzymało, poparło stanowisko niemieckiego parlamentarzysty Martina Hauslinga zawarte w jego raporcie.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Kontrola produkcji ekologicznej

Po miesiącach poszukiwań porozumienia w czerwcu br. parlamentarzyści osiągnęli wstępny konsensus, a kraje członkowskie były mocno podzielone w kwestiach: dopuszczenia nieautoryzowanych substancji w żywności ekologicznej oraz częstotliwości kontroli. Eurodeputowani opowiedzieli się za zaostrzeniem początkowego projektu przedstawionego przez KE, domagając się ustanowienia reżimu kontroli całego łańcucha produkcji. Poparli oni propozycję KE, by kontrole były w większym stopniu oparte na ocenie ryzyka, ale jednocześnie opowiedzieli się za obowiązkiem corocznych, rzeczywistych kontroli przeprowadzanych w każdym gospodarstwie zajmującym się produkcją ekologiczną. Celem tego byłoby zwiększenie zaufania do eko producentów i ich produktów.
 
Poza tym deputowani chcą, aby w przypadku podejrzenia produkt zawierającego niedozwolone substancje jak pestycydy czy metale ciężkie, niepozwolić na oznakowanie go jako ekologicznego, dopóki nie zostanie ustalone, czy faktycznie jest on skażony.
 
Produkt mógłby zostać jednak dalej oznakowany jako ekologiczny tylko wtedy, gdy zostanie wyjaśnione, że skażenie było nie do uniknięcia i że producent dochował wszelkich środków ostrożności. Eurodeputowani zakładają także dla małych gospodarstw grupową certyfikację produktów ekologicznych na okres 5 lat.
 
Ponadto odrzucono możliwość wykluczenia mieszanych gospodarstw, tj. ekologiczne z konwencjonalnym, ale produkcja w nich ma być wyraźnie oddzielona. Odrzucono propozycję Hauslinga związaną z powołaniem instytucji nadzorującej rolnictwo ekologiczne z uwagi na generowanie kosztów.
 
Dalsze negocjacje (pomiędzy „prezydencją”, PE i KE) prowadzone mają być jesienią, a porozumienie prawdopodobnie ma szansę zostać osiągnięte na początku 2016 roku.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl