| Autor: redakcja1

Rolnictwo ekologiczne. Grupa Wyszehradzka ostrzega przed zmiany zasad

W dniu 8 października 2014 roku przedstawiciele Ministrów Rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej ostrzegli zakwestionowali proponowane zmiany zasad funkcjonowania rolnictwa ekologicznego, które mogą skłonić gospodarzy do odwrócenia się w kierunku rolnictwa konwencjonalnego, z uwagi na zwiększenie się kosztów, skomplikowane prowadzenie gospodarstw ekologicznych i pogorszenie funkcjonalności – podaje FAMMU/FAPA.

Rolnictwo ekologiczne. Grupa Wyszehradzka ostrzega przed zmiany zasad

Zmiany zasad dla rolnictwa ekologicznego

Ministrowie byli zgodni, że niektóre propozycje Komisji doprowadzą do dużego utrudnienia działalności producentów oraz kompetentnych władz w obrębie ekologicznego rolnictwa, a jest istotne uniknięcie takiej sytuacji.
 
W marcu tego roku Komisja Europejska zaproponowała przejrzenie regulacji rynku produktów ekologicznych z 2007 roku, w tym kwestię produkcji, marketingu i handlu. Państwa Grupy Wyszehradzkiej wyraziły opinię, że Parlament i Rada powinny pozostawić aktualny system. Grupa domaga się także ponownego przeanalizowania planów ograniczeń stosowania nieekologicznej paszy, nasion oraz zwierząt z uwagi na ewentualne problemy w dostępności oraz możliwości stosowania metod tradycyjnego gospodarowania obok eko na jednej posiadłości.
 
Obecna włoska „prezydencja” w Radzie UE zakładała wypracowanie kompromisu w temacie zmian prawnych dla rolnictwa ekologicznego do końca grudnia 2014 roku. W dniu 10 listopada tego roku ministrowie rolnictwa krajów członkowskich próbowali zbliżyć swoje stanowiska w kwestii owych zmian, ale okazało się to niemożliwe. W związku z tym, termin porozumienia określony przez aktualną prezydencję nie zostanie dotrzymany, lecz przesunie się na kolejną łotewską ”prezydencję”. Producenci ekologiczni skupieni w IFOAM mają wiele sugestii w stosunku do proponowanych zmian i bez ich uwzględnienia będą zmuszeni do odrzucenia propozycji.Tagi:
źródło: