| Autor: redakcja1

Komisja ujawnia plany zmian w sektorze produkcji ekologicznej

Dnia 24 marca 2014 roku Komisja Europejska przedstawiła szczegóły planu zmian reguł funkcjonowania sektora ekologicznego, w tym zasad importu z krajów trzecich w celu zapobiegania fałszerstwom oraz zmianę norm prowadzących do poprawy standardów poprzez nowelizację bieżących regulacji (rozp. no. 834/2007) – informuje FAMMU/FAPA.

Komisja ujawnia plany zmian w sektorze produkcji ekologicznej
Komisarz Ciolos dąży też do poprawy konkurencyjności sektora oraz jego wiarygodności, co w ostatnich latach zostało zakłócone powtarzającymi się aferami, które nadwyrężyły zaufanie konsumentów. Sektor ekologiczny zwiększał się systematycznie o blisko 500 tys. ha rocznie do 1,8 mln ha w Hiszpanii, we Włoszech do 1,1 mln ha, w Niemczech do 1 mln ha, we Francji do 0,97 mln ha oraz Wielkiej Brytanii do 0,65 mln ha.
 
Część obszarów wcześniej odłogowanych przekształcone zostanie w ekologiczne. Pasze, które będą stosowane w eko produkcji mają być docelowo w 100% ekologiczne. Żywność ta powinna być oznakowana jako ekologiczna pod warunkiem, że przynajmniej 95% jej zawartości ma pochodzenie ekologiczne, podczas gdy nadal mogłoby być stosowane narodowe i prywatne logo obok „zielonego liścia”.
 
W latach 2002-2012 konsumpcja eko żywności zwiększyła się o 400%, a produkcja jedynie o 200%. Komisja zamierza zachęcić więcej małych producentów posiadających do 5 ha do zaangażowania w produkcję ekologiczną za pomocą wprowadzenia grupowych certyfikacji, które aktualnie są stosowane w krajach trzecich, w celu zmniejszenia kosztów certyfikowania oraz kontroli związanych z przełamywania barier biurokratycznych. Poza tym, nowe przepisy przewidują obostrzenia ilości określonych substancji w eko produktach.
 
Natomiast Komitet Naukowy będzie określać i badać progi środków ochrony roślin, nawozów, składników mineralnych czy żywieniowych, dodatków do pasz i żywności, a także czystości produkcji czy zgodności z wymaganiami produkcji ekologicznej. Niestety Organizacja IFOAM reprezentująca producentów ekologicznych skrytykowała plany wprowadzenia progów dla pozostałości zawartości pestycydów w ekologicznie żywności skierowanej dla niemowląt, co niesprawiedliwie dotknęłoby producentów ekologicznych.
 
W zakresie zaostrzenia kontroli Komisja proponuje, aby w nowym systemie kontroli obniżyć obciążenia dla producentów, tak by ci o małym profilu ryzyka byli kontrolowani nie częściej niż raz w roku. Przedsiębiorcy o większym profilu ryzyka mają podlegać wyrywkowym kontrolom. W związku z tym, planuje się wprowadzenie bardziej racjonalnej kontroli łańcucha żywnościowego od produkcji, poprzez przerób i dystrybucję, przy czym każdy podmiot ma być kontrolowany przynajmniej raz na 5 lat.
 
Z kolei w odniesieniu do importu z państw trzecich, Komisja ma nadzieję zrównoważenie systemu zgodności z unijnymi standardami. Dlatego też DG Agri zamierza wycofać się z obecnego systemu zgodności z 60 różnymi standardami do jednego zgodnego z Unijnym.
 
Aktualnie trwają rozmowy na ten temat z 11 krajami. Komisja przewiduje nowe wymogi dla eksporterów, aby uniknąć fałszerstw poprzez wprowadzenie certyfikatów eksportowych, możliwe, że w formacie elektronicznym. Jednakże kwestie te będą nadal dyskutowane w trakcie Greckiej i Włoskiej „prezydencji”.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!