| Autor: redakcja1

Analiza rynku roślin oleistych (Q4 2013 r.)

I połowa sezonu 2013/14 upłynęła pod znakiem znacznie mniejszych cen rzepaku niż w tym samym okresie w sezonie poprzednim. Sprzyjała temu m.in. poprawa relacji podażowo-popytowych na globalnym, europejskim i krajowym rynku tego surowca – podaje Bank BGŻ.

Analiza rynku roślin oleistych (Q4 2013 r.)
Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), w Polsce w IV kwartale 2013 roku, przeciętna cena skupu rzepaku netto ukształtowała się w granicach 1524 zł/t, a więc była zbliżona do średniej ceny w III kwartale 2013 roku, a także o 24% mniejsza od przeciętnej ceny w IV kwartale 2012 roku.
 
W przeliczeniu na euro średnia cena rzepaku w kraju w IV kwartale 2013 roku wyniosła 364 EUR/t i była o 25% mniejsza niż rok wcześniej. Dla porównania, przeciętna cena rzepaku na rynku europejskim, liczona na bazie cif Hamburg, wyniosła 375 EUR/t i była o 22% niższa.
 
Zniżka cen rzepaku w Polsce w ujęciu rocznym był głębszy niż spadek cen śruty rzepakowej czy oleju. Według danych MRiRW, w IV kwartale 2013 roku średnie ceny sprzedaży netto śruty wyniosły 882 zł/t i były o 19% mniejsze niż w tym samym okresie w 2012.
 
Identyczny trend spadkowy spadku cen w ujęciu rocznym zanotowano w odniesieniu do oleju rzepakowego rafinowanego, którego przeciętne ceny sprzedaży netto w ostatnich trzech miesiącach 2013 roku wyniosły blisko 3419 zł/t.
 
Na kształtowanie się cen rzepaku w kraju istotny wpływ ma m.in. sytuacja na europejskim i globalnym rynku oleistych, a także popyt ze strony inwestorów na rynkach terminowych, czy ceny ropy naftowej oraz kurs walutowy.
 
Jeżeli chodzi o światowy rynek soi, dominującej w globalnej produkcji oleistych, w krótkim czasie czyli w perspektywie przynajmniej kilku najbliższych tygodni, sytuacja na nim może być dalej napięta. Niemniej jednak w warunkach niższego od oczekiwań eksportu soi i śruty sojowej z Ameryki Południowej (m.in. z Argentyny) zwiększyła się zależność globalnego rynku od surowca pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych.
 
Wysoki przerób, ale również eksport soi z tego kraju, gdyż spory popyt importowy na soję z USA zgłaszały m.in. Chiny przyczyniły się do znacznej redukcji jej zapasów. To, w zestawieniu z ostatnimi korektami w dół prognoz zbiorów soi w Ameryce Południowej podtrzymuje aktualnie ceny soi i śruty sojowej na wysokim poziomie.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!