Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Analiza rynku roślin oleistych (Q4 2013 r.)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


I połowa sezonu 2013/14 upłynęła pod znakiem znacznie mniejszych cen rzepaku niż w tym samym...

I połowa sezonu 2013/14 upłynęła pod znakiem znacznie mniejszych cen rzepaku niż w tym samym okresie w sezonie poprzednim. Sprzyjała temu m.in. poprawa relacji podażowo-popytowych na globalnym, europejskim i krajowym rynku tego surowca – podaje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), w Polsce w IV kwartale 2013 roku, przeciętna cena skupu rzepaku netto ukształtowała się w granicach 1524 zł/t, a więc była zbliżona do średniej ceny w III kwartale 2013 roku, a także o 24% mniejsza od przeciętnej ceny w IV kwartale 2012 roku.
 
W przeliczeniu na euro średnia cena rzepaku w kraju w IV kwartale 2013 roku wyniosła 364 EUR/t i była o 25% mniejsza niż rok wcześniej. Dla porównania, przeciętna cena rzepaku na rynku europejskim, liczona na bazie cif Hamburg, wyniosła 375 EUR/t i była o 22% niższa.
 
Zniżka cen rzepaku w Polsce w ujęciu rocznym był głębszy niż spadek cen śruty rzepakowej czy oleju. Według danych MRiRW, w IV kwartale 2013 roku średnie ceny sprzedaży netto śruty wyniosły 882 zł/t i były o 19% mniejsze niż w tym samym okresie w 2012.
 
Identyczny trend spadkowy spadku cen w ujęciu rocznym zanotowano w odniesieniu do oleju rzepakowego rafinowanego, którego przeciętne ceny sprzedaży netto w ostatnich trzech miesiącach 2013 roku wyniosły blisko 3419 zł/t.
 
Na kształtowanie się cen rzepaku w kraju istotny wpływ ma m.in. sytuacja na europejskim i globalnym rynku oleistych, a także popyt ze strony inwestorów na rynkach terminowych, czy ceny ropy naftowej oraz kurs walutowy.
 
Jeżeli chodzi o światowy rynek soi, dominującej w globalnej produkcji oleistych, w krótkim czasie czyli w perspektywie przynajmniej kilku najbliższych tygodni, sytuacja na nim może być dalej napięta. Niemniej jednak w warunkach niższego od oczekiwań eksportu soi i śruty sojowej z Ameryki Południowej (m.in. z Argentyny) zwiększyła się zależność globalnego rynku od surowca pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych.
 
Wysoki przerób, ale również eksport soi z tego kraju, gdyż spory popyt importowy na soję z USA zgłaszały m.in. Chiny przyczyniły się do znacznej redukcji jej zapasów. To, w zestawieniu z ostatnimi korektami w dół prognoz zbiorów soi w Ameryce Południowej podtrzymuje aktualnie ceny soi i śruty sojowej na wysokim poziomie.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl