Czy samochody ciężarowe związane wyłącznie z działalnością...
2024-09-06
Według oceny członków Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz ekspertów Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce zostały oszacowane wspólnie przez obie organizacje na ok. 2,8 mln ton.
- Z większym optymizmem niż miało to miejsce w poprzednich latach wchodzimy w fazę zbiorów rzepaku w Polsce. Podczas, gdy w znacznej części liczących się pod tym względem państw UE trudne warunki atmosferyczne w trakcie jesiennych zasiewów, ale także inne elementy zadecydowały, że tegoroczne zbiory rzepaku będą tam mniejsze, sytuacja krajowa daje nadzieję na naprawdę dobre zbiory. Trzeba podkreślić po raz kolejny, że biorąc pod uwagę twarde dane obrazujące handel zagraniczny, zapasy oraz przerób rzepaku wśród firm członkowskich PSPO, rzeczywiste zbiory były wyższe od statystyk GUS za ubiegłe sezony. Z naszego punktu widzenia podaż krajowych nasion była znacznie wyższa, co potwierdzają także dotychczasowe dane przerobowe za pierwsze miesiące 2020 roku – powiedział Mariusz Szeliga, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
- Ostateczne liczby poznamy oczywiście już po zbiorach, ale nasza ocena generalnej sytuacji w Polsce jest pozytywna przede wszystkim pod względem efektywności upraw. Prawdopodobnie nieznacznie zmniejszył się sam areał rzepaku ozimego, co jednak zrekompensują wyższe plony – ocenił Juliusz Młodecki, Prezes Zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
- W kontekście obecnych naszych rozważań na temat rzepaku ponawiamy nasz apel do ministerstwa rolnictwa o zbieranie danych w ramach systemu wniosków obszarowych składanych do ARiMR nie tylko w przypadku gospodarstw powyżej 10 ha użytków rolnych, ale wszystkich. Wówczas już za klika tygodni dysponowalibyśmy konkretnymi danymi w tym zakresie – podsumował Mariusz Olejnik, Przewodniczący Komisji Zarządzającej Funduszem Promocji Roślin Oleistych.