| Autor: redakcja1

Jakie prognozy dla rynku rzepaku?

W Polsce ceny skupu rzepaku stopniowo zwiększały się w III kwartale 2018 r., stabilizując się w październiku i listopadzie minionego roku na poziomie 1640 zł/t. Grudzień zeszłego roku i pierwsza połowa stycznia bieżącego roku przyniosły – podobnie jak na rynku europejskim – ponowne, niewielkie zwyżki cen, a druga połowa ubiegłego miesiąca to ich lekkie spadki.

Jakie prognozy dla rynku rzepaku?
Jedną z przyczyn ostatnich zmian cen były pierwsze prognozy odnośnie sytuacji na rynku rzepaku w sezonie 2019/2020. Eksperci firmy Tallage, wydawcy raportu Stratégie grains, wskazują na spore zmniejszenie obszaru zasiewów rzepaku ozimego we Francji i Niemczech. Całkowita powierzchnia zbioru rzepaku w UE-28 w 2019 r. szacowana jest na 6,1 mln ha, a więc na poziomie o 12% niższym od zeszłorocznego. Natomiast Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w raporcie z 24 stycznia br. przewiduje, że wyniesie ona 5,7 mln ha, a zatem będzie o 15% niższa niż w 2018 r. W Polsce GUS ocenia obszar zasiewów rzepaku ozimego na 771 tys. ha w stosunku do 813 tys. ha wysianych pod zbiory w 2018 r.
 
Z drugiej strony, na Ukrainie szacowany jest 30% wzrost areału zbiorów do 1,3 mln ha. Niewykluczone jest również zwiększenie zasiewów w Australii.
 
Na ceny rzepaku wpływ ma również sytuacja na rynku soi. Po dwudniowym spotkaniu Chiny - Stany Zjednoczone, Biały Dom ogłosił, że Chiny zobowiązały się do zakupu 5 mln t amerykańskiej soi. Jest to wielkość, która może mieć już przełożenie na zwiększenie się cen, biorąc pod uwagę, że USA, wysyłają w zależności od sezonu, w sumie 40-60 mln t soi, z czego 60% trafiało na rynek Państwa Środka. Wsparciem dla cen soi były również korekty prognoz jej zbiorów w Brazylii, z uwagi na przedłużającą się suszę w kluczowych regionach produkcji.
 
W związku z tym, większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia lekkich zwyżek cen rzepaku w następnych tygodniach, niż ich spadków. Z drugiej strony, jest duża niepewność odnośnie kształtowania się notowań ropy naftowej, zmian kursów walutowych, ostatecznego ułożenia stosunków USA-Chiny czy samych zbiorów soi i rzepaku w sezonie 2019/2020.


Tagi:
źródło: