| Autor: redakcja11

W przyszłym sezonie zbiory soi na rynku globalnym dalej będą wysokie

Po czterech sezonach wzrostu światowej produkcji soi, zbiory nasion tej rośliny oleistej w nadchodzącym sezonie 2016/17 prawdopodobnie się zmniejszą. Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ) prognozują, że globalna produkcja soi w sezonie 2016/17 wyniesie ok. 320 mln t i będzie o 1% niższa (tj. 3 mln t) niż w sezonie 2015/16.

W przyszłym sezonie zbiory soi na rynku globalnym dalej będą wysokie

Prognozy zbiorów soi na rynku światowym

Jak podaje Bank BGŻ BNP Paribas, do nieznacznego spadku zbiorów przyczyni się głównie spodziewane obniżenie powierzchni upraw, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Argentynie. Uwzględnić jednak trzeba, że prezentowane o tej porze roku prognozy mają bardzo wstępny charakter i w kolejnych miesiącach będą korygowane. Największą niewiadomą pozostaje produkcja soi na półkuli południowej, gdzie siewy rozpoczną się dopiero we wrześniu 2016 r.

Eksperci MRZ oczekują, że w Stanach Zjednoczonych, które w poprzednich sezonach były światowym liderem w produkcji soi, powierzchnia zasiewów soi zmniejszy się głównie z powodu większych zasiewów kukurydzy. Pomimo, że ceny kukurydzy w ciągu ostatniego roku spadły, znacznie większe obniżki odnotowano w przypadku soi. Poprawiło to opłacalność produkcji kukurydzy względem tego surowca. Obecnie prognozuje się, że zbiory soi w Stanach Zjednoczonych w nadchodzącym sezonie wyniosą 103,2 mln t, i tym samym będą o 3% mniejsze (3,7 mln t) niż w sezonie 2015/16. Jednak w stosunku do średniej z wcześniejszych 5 sezonów pozostaną o 9 mln t wyższe. W Kanadzie oczekuje się 8-procentowego spadku produkcji soi do 5,8 mln t, ze względu na spodziewaną obniżkę plonów w stosunku do bardzo wysokich w 2015 r.

Na Ukrainie produkcja soi w nadchodzącym sezonie może być rekordowo wysoka. Eksperci MRZ uważają, że w warunkach utrzymującego się bardzo silnego popytu na soję w samej Ukrainie, jak również na zagranicznych rynkach zbytu, przy utrzymującej się całkiem niezłej opłacalności produkcji soi względem niektórych zbóż czy rzepaku, powierzchnia zasiewów tej rośliny oleistej może w br. zwiększyć się o 5% do rekordowych 2,1 mln ha. Ukraińskie zbiory soi mogą zatem wynieść w przyszłym sezonie 4,1 mln t względem  3,8 mln t w 2015 r.

Jak już wspomniano, ogromną niepewnością są obarczone prognozy zbiorów soi w Ameryce Południowej. Oczekuje się, że w Brazylii, która jest największym światowym eksporterem soi, produkcja zwiększy się o 4% tj. 3,5 mln t do 103,5 mln t.

W Argentynie wycofanie podatków eksportowych w zakresie wywozu pszenicy i kukurydzy bydź może będzie skutkować wzrostem popularności tych upraw względem soi. Wg ekspertów MRZ, zbiory soi w Argentynie w sezonie 2016/17 wyniosą 56 mln t, co będzie oznaczać 8-procentowy spadek wobec sezonu ubiegłorocznego.



Tagi:
źródło: