Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych. Rzepak opiera się taniejącej soi (06-10.04.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie majowym przez tydzień był dość stabilny i...

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie majowym przez tydzień był dość stabilny i umocnił się o 0,3% do 369,5 Euro/t w stosunku do 367,5 Euro/t, tj. o 0,5% przed dwoma tygodniami – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania rzepaku

Ograniczona podaż surowca wspiera jego wartość, bowiem producenci w dalszym ciągu wstrzymują się ze sprzedażą, a przetwórcy nie są skłonni do większych zakupów. Uczestnicy rynku oczekują obniżki cen w miarę zbliżania się do końca sezonu, tym bardziej, że zapasy rzepaku pod koniec czerwca tego roku będą na ponad przeciętnym poziomie.

 

Tymczasem we Francji obszar pod zbiory rzepaku w 2015 roku oceniany jest na 1,5 mln ha, co oznacza 1,2% obniżkę w odniesieniu do 2015 roku. Rzepak może opierać się taniejącej soi do czasu wyprzedaży surowca przez producentów, co powinno mieć miejsce w miarę zbliżania się do końca sezonu.

 

Na rynku rzeczywistym utrzymują się zniżki cen surowców oleistych, w tym większe soi oraz mniejsze rzepaku, co odzwierciedla zwłaszcza wzrost światowej podaży soi. Podobnie większej redukcji wartości uległa śruta sojowa, niż rzepakowa.

Notowania Canoli

Kanadyjska Canola na giełdzie w Winnipeg w obrębie tygodnia w kontrakcie na maj tego roku potaniała o 1,5% do 453,3 CAD/t w porównaniu do 453,9 CAD/t przed dwoma tygodniami w wyniku spadku wartości kontraktów na rynku soi w USA przy równoległym wsparciu przez osłabioną wartość dolara kanadyjskiego.

Notowania soi

W Chicago majowy kontrakt terminowy na soję potaniał do poziomu najniższego od 6 miesięcy tym razem przez tydzień o 3,6% do 350,3 USD/t, podobnie kontrakty na następne terminy. Na zniżkę wpłynął najnowszy, miesięczny raport USDA z czwartku 9 kwietnia br. w którym nieznacznie skorygowano w górę szacunki światowych zbiorów i podaży soi w sezonie 2014/2015 do nowego rekordowego poziomu.

 

Zmiana wpłynęła na minimalny wzrost prognoz poziomu zapasów na świecie pod koniec tego sezonu. Przekierowanie chińskich dostaw soi z USA na Amerykę Południową osłabia zapotrzebowanie na amerykańską soję, co przekłada się na notowania w Chicago, gdyż Chiny są czołowym globalnym importerem soi. Ilość soi na świecie jest nadzwyczajnie wysoka, co w połączeniu ze strumieniem soi z Ameryki Południowej oraz rekordowymi zasiewami soi pod zbiory w USA w tym roku wpływa na spadek cen soi na światowym rynku. Wydaje się, że jedynie większe anomalie pogodowe lub logistyczne przede wszystkim w Ameryce Południowej, mogłyby zakłócić ten spadkowy trend.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Łatwiej o zezwolenia na pracę
 • Łatwiej o zezwolenia na pracę

  Łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy dla cudzoziemców dzięki rozszerzeniu listy zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy – takie rozwiązanie przewiduje przygotowany w resorcie rodziny,...
 • Wstępna ocena przezimowania zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku
 • Wstępna ocena przezimowania zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku

  Z badań wynika, że uprawy ozime w całym kraju przezimowały lepiej niż w roku poprzednim, zaobserwowano mniej roślin martwych i wątpliwych. Na plantacjach zasianych po optymalnych terminach...
 • Ocena stanu roślin ozimych pod zbiory w 2018 r.
 • Ocena stanu roślin ozimych pod zbiory w 2018 r.

  Z oceny przeprowadzonej w listopadzie przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że powierzchnia zbóż ozimych pod zbiory w 2018 r. wyniosła około 4,2 mln ha, tj. nieco mniej niż w roku ubiegłym.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl