| Autor: redakcja1

Tydzień na rynku oleistych. Niewielkie umocnienie cen rzepaku (20-24.10.2014)

W obrębie ostatniego tygodnia na paryskiej giełdzie Euronext (Matif) rzepak w kontrakcie listopadowym podrożał o 0,3% do 323,8 Euro/t w stosunku do 326,3 Euro/t przed dwoma tygodniami, co oznacza spadek o 0,8% wspierany przez zwyżkowe nastroje na rynku soi – podaje FAMMU/FAPA.

Tydzień na rynku oleistych. Niewielkie umocnienie cen rzepaku (20-24.10.2014)

Notowania oleistych

W odpowiedzi na rynku rzeczywistym podrożała większość surowców oleistych oraz śrut. Ostatnie prognozy zbiorów rzepaku w Unii wskazują na rekordowe zbiory około 23,9 mln ton, tj. więcej o 12,7%.
 
Niemniej jednak eksport rzepaku z Ukrainy może zmaleć w bieżącym sezonie do około 2-2,1 mln ton w odniesieniu do 2,2 mln ton rok wcześniej w wyniku obniżek zbiorów z 2,5 mln ton rok wcześniej do 2,3 mln ton.

Ceny Canoli

Przez ostatni tydzień w Winnipeg kanadyjska Canola w kontrakcie na listopad tego roku podrożała o 1,4% do 418,7 CAD/t w stosunku do 404,6 CAD/t przed dwoma tygodniami – 3,5% zwyżka pod wpływem wzrostowych nastrojów na rynku soi w Chicago, które spowodowały zwiększony popyt na kontrakty.

Ceny soi

Wartość kontraktów na soję na giełdzie w Chicago umocniła się pod wpływem opóźnień w zbiorach soi w USA, co powoduje ograniczoną podaż surowca na rynku gotówkowym dla przetwórców oraz do elewatorów. Także silny popyt eksportowy wspierał giełdowe ceny soi i powodował zwiększone zakupy kontraktów. Dodatkowo opóźnienia zasiewów soi w Brazylii wspierały soję.
 
W Chicago w obrębie tygodnia listopadowy kontrakt terminowy na soję zyskał na wartości 2,8% do 365 USD/t wobec 346,1 USD/t przed 2 tygodniami, podobnie na dalsze terminy kontrakty umocniły się.

Postęp w zbiorach = spadek cen

Jak to pokazuje październikowy raport USDA czynniki fundamentalne jeszcze się wzmocniły, choć już nieznacznie. Postęp w zbiorach i zwiększenie się podaży na amerykańskim rynku wewnętrznym powinny wpływać spadkowo na ceny soi, przy czym nie można wykluczyć wahań cen wbrew czynnikom fundamentalnym na skutek spekulacji i jeszcze większego skierowania zainteresowania uczestników rynków finansowych w kierunku surowców. W ostatnim czasie odnotowano przepływ kapitału z rynku akcji w kierunku surowców, a ten zwiększony popyt podbija ceny surowców rolniczych.


Tagi:
źródło: