| Autor: redakcja11

Ochrona doglebowa rzepaku. Skuteczność opcji doglebowych przewyższa warianty nalistne [video]

Na uzyskanie jak najwyższych plonów wpływ ma wiele czynników, tym głównie odpowiednia ochrona herbicydowa. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem jest wybór metody doglebowej.

Ochrona doglebowa upraw rzepaku

Zeszły sezon był prawdziwym poligonem doświadczalnym dla skuteczności herbicydów doglebowych. W czasie suszy, skuteczność dobrze dobranych opcji doglebowych w dalszym ciągu przewyższała warianty nalistne.

 

Pamiętajcie, że w momencie dużego przesuszenia gleby zabieg odchwaszczania musi być bezwzględnie wykonany późnym wieczorem lub nad ranem a jeszcze lepiej jeżeli istnieje możliwość aplikacji w nocy. Wzrasta wtedy wilgotność powietrza ułatwiając wiązanie się herbicydu z glebą. Jeszcze lepszy efekt możemy uzyskać wykonując zabieg przy opadach mżawki lub deszczu – mówi Paweł Talbierz z firmy Chemirol.

 

Powód dla którego lepszym rozwiązaniem jest stosowanie tzw. doglebówek jest bardzo prosty, już od początku wegetacji rzepak jest wolny od konkurencji chwastów ma to duże znaczenie zarówno w latach suchych jak i mokrych ponieważ chwasty zabierają rzepakowi wodę składniki pokarmowe, a gatunki piętra wysokiego także światło. Wybór metody to nie wszystko, ważne jest również odpowiednie dobranie preparatów – podkreśla Paweł Talbierz.

 

Devrinol TOP i Mezotop

 

W ocenie eksperta Pawła Talbierza mieszanina Devrinol TOP i Mezotop jest na samym szczycie, głównie ze względu na bardzo szerokie spektrum zwalczanych chwastów.

 

- Mieszanina ta jest przez nas sprawdzana od wielu lat w doświadczeniach ścisłych gdzie porównujemy wszystkie dostępne na rynku herbicydy rzepaczane. Zawiera chlomazon i napropamid oraz metazachlor. Trzy substancje aktywne, dwa mechanizmy działania, bezpieczne substancje, które działają do kilku tygodni od wykonania zabiegu. Zabezpieczając pole przed zachwaszczeniem wtórnym, a ponadto bardzo długa lista chwastów wrażliwych. Dodatkowo Devrinol TOP zawiera, formulację mikrokapsuł tzw. CS - informuje Paweł Talbierz.

- Formulacje CS występujące w takich preparatach jak Devrinol Top czy Boa 360 zawierają substancje aktywne umieszczone we specjalnej okrywie tzw. mikrokapsułach, które po rozcieńczeniu z wodą tworzą w niej zawiesinę. Podstawową korzyścią wynikająca z zastosowania chlomazonu w formulacji CS jest ograniczenie zjawiska fitotoksyczności w postaci białych bądź żółtych przebarwień na roślinach rzepaku. W odróżnieniu od dostępnych na rynku standardowych formulacji chlomazon w formie CS charakteryzuje się wolniejszym i mniej agresywnym działaniem, dzięki czemu jest bezpieczny dla roślin. Ponadto, wolniejsze i kontrolowane uwalnianie substancji czynnej zawartej we wspomnianej kapsule, wpływa na wydłużenie okresu działania środka, dzięki czemu plantacja jest dużej chroniona przed chwastami co ma szczególne znaczenie w przypadku takiego preparatu jak Devrino TOP - wyjaśnia Mateusz Budziński.

Z kolei Boa 360 CS to chlomazon w formulacji mikrokapsuł o obniżonej zawartości 360 gram na litr substancji czynnej. Co więcej, Boa 360 jest niezastąpiony dla wszystkich zwolenników prostych mieszanin herbicydowych opartych o tę substancję aktywną.

Wybór metody doglebowej pozostawia większe możliwości ochrony plantacji rzepaku. Wyniki doświadczeń wskazują, że przyrost plonu w wyniku wyboru metody doglebowej, jest od 10% do 20% wyższy niż przy wyborze metody nalistnej. Są to obserwacje wieloletnie, które nie pozostawiają złudzeń, co do wyboru optymalnej technologii.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!