| Autor: redakcja1

Szacunki zbiorów rzepaku w sezonie 2016/2017

Pojawiają się pierwsze, bardzo wstępne prognozy unijnych zbiorów rzepaku w sezonie 2016/2017 - informuje Bank BGŻ BNP Paribas.

Szacunki zbiorów rzepaku w sezonie 2016/2017

Zbiory rzepaku w 2016 roku

Zdaniem ekspertów Oil World, przy założeniu normalnych warunków pogodowych, w przyszłym sezonie unijna produkcja rzepaku może wynieść 22 mln t, a więc będzie podobna do tej z sezonu obecnego. Prognozy są oparte na założeniu nieco mniejszej powierzchni zasiewów rzepaku i nieznacznego wzrostu plonów w odniesieniu do niskich ubiegłorocznych.
 
W związku z tym, powierzchnia zasiewów rzepaku ozimego w UE pod zbiory w 2016 r. wyniosła 6,39 mln ha, a więc była o 110-120 tys. ha niższa niż przed rokiem. Spadek zasiewów zaobserwowano m.in. we Francji, Polsce oraz Wielkiej Brytanii. W Niemczech oficjalne przewidywania wskazują na bardzo minimalny wzrost areału zasiewów w odniesieniu do zmniejszonej zeszłorocznej, ale nadal jest ona niższa od przeciętnej z ostatnich 5 lat.
 
Podobnie jak w 2015 roku, uczestnicy rynku obawiają się tego, jaki wpływ na plony rzepaku wywrze zakaz używania neonikotynoidów do zaprawiania nasion. W niektórych krajach negatywnie na wydajność rzepaku mogła oddziaływać również dosyć spora obniżka temperatur w pierwszej połowie stycznia przy braku pokrywy śnieżnej. Aktualnie jest jednak za wcześnie, aby szacować straty z tego tytułu.
 
Według Oil World, do tej pory najbardziej tym problemem zostały dotknięte Litwa, Łotwa i Estonia. Nie są to znaczący producenci rzepaku w obrębie UE.Tagi:
źródło: