Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (10-14.10.2016)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na giełdzie Euronext w Paryżu listopadowy kontrakt na rzepak w ujęciu tygodniowym umocnił...

Na giełdzie Euronext w Paryżu listopadowy kontrakt na rzepak w ujęciu tygodniowym umocnił wartość o 2,4% do 386,3 Euro/t wobec 376,8 Euro/t (+2,5%) przed dwoma tygodniami (wzrost wartości o 9,5 Euro/t).


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania rzepaku

Analitycy FAMMU/FAPA zauważają, że w ostatnim tygodniu rzepak był pod dominującym wpływem wzrostowych nastrojów dla Canoli w Kanadzie. Listopadowe notowania przebiły się na poziom powyżej notowanych od początków sierpnia br. w granicy pomiędzy 370-375 Euro/t.

 

Wieści z Wielkiej Brytanii mówią o tegorocznych zbiorach na poziomie 30,4% niższych niż przed rokiem, które zmniejszyły się do 1,77 mln ton. We Francji źródła rządowe donoszą o korekcie zbiorów rzepaku do 4,64 mln ton (-12,5%) w odniesieniu do 4,66 mln ton miesiąc temu, z kolei ODA prognozuje w tym kraju 8% spadek areału zasiewów pod przyszłoroczne zbiory do 1,36 mln ha. Zbiory rzepaku w Unii w br. znajdują się w granicy 19,9-20,2 mln ton względem 22,3 mln ton rok wcześniej. Na rynku rzeczywistym zdrożała większość surowców oleistych i olejów jednak śruty staniały w odpowiedzi na wzrost podaży soi, który potwierdził ostatni raport USDA.

Notowania Canoli 

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na listopad br. w ostatnim tygodniu umocniła wartość o 2,6% do 480,1 CAD/t, a zatem poziomu najwyższego od 3 miesięcy na fali wzmożonych zakupów wywołanych mokrą i śnieżną pogodą, co może pogorszyć tegoroczne zbiory.

Notowania soi

Na giełdzie towarowej w Chicago listopadowy kontrakt terminowy na soję przez obniżył wartość o 0,2% do 351,4 USD/t na skutek danych ostatniego raportu USDA, w którym wzrosły prognozy zbiorów soi w USA oraz na świecie. Jednocześnie zmiana cen nie była duża, co oznacza umiarkowaną stabilizację. Listopadowe kontrakty wspierał fakt opóźnień w zbiorach soi w USA, której zebrano 44% czyli tym samym poniżej średniej z ostatnich 5 lat (47%). Rekordowe światowe zbiory soi potwierdził środowy raport USDA, co w połączeniu z wielkimi zbiorami w USA dalej skutecznie tłumi jej ceny. 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl