| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (11-15.04.2016)

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie majowym w obrębie tygodnia umocnił się o 1,1% do 371,8 Euro/t względem 366,5 Euro/t przed dwoma tygodniami, co oznacza kontynuację wzrostowej tendencji o 1,4% - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (11-15.04.2016)

Notowania rzepaku

Agresywne zwyżki notowań soi w ograniczonym stopniu przełożyły się na rynek rzepaku, który kontynuował marcowe wzrosty cen. Jednak dynamika aprecjacji jego cen była w analizowanym czasie dość powolna. Tymczasem w Niemczech producenci prognozują zwiększenie się zbiorów rzepaku w br. o 0,6% do 5,03 mln t. We Francji rządowe oceny mówią o 1% zwyżce powierzchni rzepaku ozimego do 1,5 mln ha. Na rynku rzeczywistym przez tydzień surowce oleiste, oleje z wyłączeniem palmowego i kokosowego oraz śruty podrożały w odpowiedzi na trendy giełdowe głównie dla soi. Ewentualne potwierdzenie szacunki zniżki zbiorów rzepaku w br. w Unii może wspierać jego wartość w najbliższych tygodniach.

Notowania Canoli

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na maj br. W stosunku do czwartku tydzień wcześniej była dość stabilna, bowiem straciła na wartości 0,4% do 480,1 CAD/t, choć przez 2 tyg. to więcej o 0,8%. W ostatnią środę notowania „podskoczyły” do najwyższych od 3 miesięcy w wyniku popytu generowanego przez przetwórców oraz spekulacyjne zakupy funduszy powierniczych m. in. pod wpływem nastrojów na rynku soi w Chicago. W czwartek nastroje w Winnipeg uspokoiły się, a dzienne zmiany cen cechowały różne kierunki w zależności od terminu wygaśnięcia kontraktów w powiązaniu z letnim terminem nowych zbiorów.

Notowania soi

Na giełdzie towarowej w Chicago kontrakt terminowy na soję na maj w obrębie tygodnia mocno zwiększył swoja wartość o 4,8% do 348,3 USD/t, a przez 2 tyg. o 4,1%. Motorem zwyżek wbrew ogromnej podaży soi były spekulacyjne zakupy kontraktów pod wpływem obaw o perspektywy zbiorów soi w Argentynie. Powodem są deszcze opóźniające zbiory, które zrealizowano tylko w 5% i gdyby opady przedłużały się istnieje prawdopodobieństwo zbiorów niższych od ostatnich szacunków.

W ostatnią środę notowania soi zwiększyły się nawet do poziomu największego od ośmiu miesięcy. Do umocnienia jej notowań przyczynił się również wysoki poziom importu soi przez Chiny, tj. rekordowe 6,1 mln ton w skali miesiąca, co wzmogło nadzieje na wysoki poziom wysyłki soi w USA w najbliższym okresie. W czwartek notowania zmalały w odniesieniu do środy, ale istotna zwyżka w ujęciu tygodnia oraz dwóch utrzymała się. Niemniej jednak, ostatni raport USDA z 12 kwietnia br. utrzymał perspektywy ogromnych światowych zbiorów soi w tym sezonie, co oznaczałoby, że aktualne okresowe zwyżki cen soi mają czasowy, spekulacyjny charakter.Tagi:
źródło: