| Autor: redakcja11

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (12-16.09.2016)

Na giełdzie Euronext w Paryżu listopadowy kontrakt na rzepak kontynuował spadki i przez tydzień obniżył wartość o 1,4% do 371,8 Euro/t względem 373,5 Euro/t przed dwoma tygodniami - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (12-16.09.2016)

Notowania rzepaku

 

Rzepak w ostatnim tygodniu był pod dominującym wpływem spadkowych nastrojów dla soi w Chicago oraz Canoli w Kanadzie pomimo wsparcia wynikającego z kurczących się szacunków zbiorów w UE. Z kolei oceny poziomu zbiorów rzepaku w Kanadzie oraz perspektywy dla Australii są bardzo dobre, co daje mocniejsze podstawy do zaspokojenia importu do Unii. Warto odnotować kurczącą się marżę przetwórców rzepaku. Zbiory rzepaku w Unii mogą być na poziomie 19,4 do 20,1 mln ton, a zatem poniżej zeszłorocznych 22,3 mln ton. Na rynku rzeczywistym staniała większość surowców oleistych, olejów oraz śrut, które doświadczyły największego spadku.

 

Notowania Canoli 

 

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na listopad br. w ostatnim tygodniu potaniała o 1,6% do 455,7 CAD/t na skutek spowolnienia zbiorów w wyniku mokrej pogody, nastrojów na rynku soi jak i umocnienia wartości dolara kanadyjskiego, co pogarsza perspektywy eksportu.

 

Notowania soi

 

Na giełdzie towarowej w Chicago lipcowy kontrakt terminowy na soję w ciągu tygodnia spadł drastycznie z 358,9 USD/t do 349,2 USD/t pod wpływem dominacji oczekiwanego wzrostu podaży w USA dzięki rekordowym zbiorom, co potwierdził ostatni raport USDA. Obniżkom nie pomogły optymistyczne nastroje wywołane popytem eksportowym na amerykańską soję i wzmożone zakupy kontraktów w czwartek. Przypuszcza się, że w najbliższym czasie tylko ewentualne perturbacje sojowych żniw w USA oraz większe anomalie pogodowe w Ameryce Południowej mogłyby spowolnić, ewentualnie przyhamować spadek soi uwzględniając jej ogromną podaż na światowych rynkach. 



Tagi:
źródło: