| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (14-18.03.2016)

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie majowym przez tydzień tym razem umocnił wartość o 1,9% do 356,5 Euro/t w stosunku do 346,8 Euro/t i o 2,8% - 9,8 Euro/t przed dwoma tygodniami. W ocenie ekspertów FAMMU/FAPA, rzepak umocnił wartość na światowej fali umocnienia cen na rynku towarowym w tym notowań soi za oceanem. Dalej jednak niska rentowność tłoczenia wraz z ograniczonym zapotrzebowaniem na olej rzepakowy przez przemysł biodiesla wpływa na osłabienie popytu na ten najważniejszy surowiec w UE.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (14-18.03.2016)

Notowania rzepaku

Zbiory rzepaku w br. według różnych prognoz mogą oscylować w granicy od 21,3 mln ton do 21,6 mln ton, co oznaczałoby minimalną zniżkę wobec roku 2015. Jednak zdaniem KE mniejszy popyt w kolejnym sezonie 2016/2017 może wpłynąć na spadek potrzeb importowych na rzepak do Unii z 3,6 mln ton do 3,2 mln ton. Na rynku rzeczywistym przez tydzień surowce oleiste oraz oleje podrożały, a śruty cechowały zróżnicowane tendencje. Należałoby zauważyć większą zwyżkę cen oleju palmowego oraz kokosowego w odpowiedzi na perspektywy niższej niż wcześniej zakładano podaży czołowych producentów oraz umocnienie wartości jego największego konkurenta - oleju sojowego.

Notowania Canoli

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie majowym w obrębie tygodnia umocniła się z 456,3 CAD/t do 465,5 CAD/t. Uczestnicy rynku w tym fundusze powiernicze wzmogli zakupy kontraktów terminowych pomimo obaw, że od kwietnia br. chiński przywóz może być zakłócony w wyniku wprowadzenia bardziej restrykcyjnych przepisów fitosanitarnych dla Canoli podążając za tendencją dla soi w Chicago.

Notowania soi

Na giełdzie towarowej w Chicago majowy kontrakt terminowy na soję na przez tydzień zwiększył wartość z 326,7 USD/t do 329,9 USD/t, co daje przez 2 tyg. zwyżkę o 12,5 USD/t wbrew ogromnej podaży soi. Przyczyną wzrostu notowań była poprawa perspektyw wywozu za sprawą istotnego osłabienia wartości dolara amerykańskiego. Czynniki fundamentalne, w tym wielkie światowe zapasy soi wraz z materializującą się perspektywą wielkich zbiorów soi w Ameryce Płd. prawie pozostały niezmienne.

Ponadto brazylijska firma analityczna Agroconsult przewiduje zwiększenie zasiewów soi w Brazylii pod zbiory kolejnego sezonu 2016/2017 o 600 tys. ha, a zbiory soi tego czołowego producenta w tym rejonie globu na 101,7 mln ton, zatem powyżej 100 mln ton szacowanych przez USDA 9 marca br.Tagi:
źródło: