| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (15-19.02.2016)

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie majowym w ciągu tygodnia podrożał o 0,7% do 356 Euro/t względem 362,5 Euro/t , co oznacza spadek o 1,8% przed dwoma tygodniami - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (15-19.02.2016)

Notowania rzepaku

Pomimo iż w ostatnim tygodniu rzepak minimalnie się umocnił, to stosunkowo niski poziom cen oznacza kontynuację trendu zniżkowego od grudnia poprzedniego roku. W ostatnim tygodniu rzepak wspierały perspektywy malejących zbiorów w br. w UE do 21,4-22 mln ton (wobec wg OW 22,2 mln ton), przy czym mogą one ulec korekcie z uwagi na odległe zbiory.

W ostatnią środę Lanworth przedstawił szacunki zbiorów rzepaku w sezonie 2016/2017 w UE28, które prognozuje na 21,8 mln ton z 6,5 mln ha, tj. mniej o 1% w porównaniu do 21,6 mln ton w tym sezonie dzięki sprzyjającej aurze jesienią i dotychczasowym przebiegi zimy. Na rynek oleistych wpływają powoli materializujące się wielkie zbiory soi na świecie w obecnym sezonie przy obawach o przyszłość globalnej gospodarki. Na rynku rzeczywistym przez tydzień surowce oleiste oraz oleje z wykluczeniem palmowego podrożały, a większość śrut straciła wartość kontynuując systematyczną erozje ich cen w odpowiedzi na wielką podaż.

Notowania Canoli

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na marcowym w obrębie tygodnia staniała o 1% do 464,2 CAD/t pod wpływem umocnienia kursu dolara kanadyjskiego, co pogarsza konkurencyjność dla wysyłki rzepaku z Kanady.
 
Wbrew informacjom o sprzyjającej pogodzie w Ameryce Płd., co poprawia prognozy zbiorów soi w Ameryce Płd. oraz sygnałom przekierowania popytu na czołowych producentów z tego rejonu globu, soja minimalnie umocniła wartość za przyczyną wyższych zakupów kontraktów pod wpływem odbicia cen ropy naftowej. Zwiększyło to nadzieje na wzrost cen olejów roślinnych, co powinno się też przełożyć się na zwyżkę cen surowców oleistych.

Notowania soi

Na giełdzie towarowej w Chicago marcowy kontrakt terminowy na soję przez tydzień nieznacznie umocnił się o 0,8% do 323,2 USD/t w stosunku do 321,3 USD/t przed dwoma tygodniami, a zatem o 0,6%. Silne czynniki fundamentalne potwierdziła ostatnia prognoza zbiorów soi USDA z 9 lutego br., gdyż skorygowano w górę szacunki zborów tej uprawy w Argentynie o 1,5 mln ton, co jeszcze poprawiło przewidywania światowych zbiorów soi w tym sezonie.Tagi:
źródło: