| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (30.01-3.02.2017)

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na maj tego roku w obrębie ostatniego tygodnia stracił na wartości 1,6% do 412,8 Euro/t względem 417 Euro/t, tj. o 1% - 4,3 Euro/t przed dwoma tygodniami, a lutowy kontrakt wygasł. Na rynku rzepaku odbiły się zniżkowe nastroje z rynku soi wywołane oczekiwaniem na wielki strumień soi z Ameryki Południowej.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (30.01-3.02.2017)

Notowania rzepaku


Najnowsze prognozy zbiorów rzepaku w UE w br. szacują 7% zwyżkę zbiorów do 21,5 mln ton, co w pewnym stopniu poprawiłoby sytuację podażowo-popytową. W tym sezonie popyt na sprowadzany rzepak jest na wysokim poziomie 3,9 mln ton, a transporty z Australii, skąd będzie pochodzić największy przywóz zbliża się do Europy. Na rynku rzeczywistym przez tydzień staniały surowce oleiste oraz śruta sojowa. W odróżnieniu od niej śruta rzepakowa mocno podrożała rekompensując wcześniejsze obniżki.
 

Notowania Canoli


Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie na marzec tego roku tym razem staniała o 1% do 515,2 CAD/t, a przez 2 tyg. 518,4 CAD/t ciągnięta w dół przez notowania soi. W czwartek Statistics Canada podała do wiadomości przewidywania 9% zniżki podaży rzepaku, co spowodowało jednodniowe umocnienie notowań, jednak dwudniowe wzrosty nie przeważyły 5 dniowych spadków pod koniec stycznia.
 

Notowania soi


Na giełdzie towarowej w Chicago marcowy kontrakt terminowy na soję. W czasie tygodnia tym razem stracił wartość 1,2% z 385,6 USD/t do 381,1 USD/t, a przez 2 tyg. zniżkę o 12,1 USD/t. W ostatnim czasie osłabły sygnały z Ameryki Południowej w tym Argentyny o zagrożeniu dla zbiorów soi, co było czynnikiem umocnienia cen soi przed dwoma tygodniami, chociaż prognozy jej zbiorów (wg Giełdy w Buenos Aires) mają być w granicy 53,5 mln ton, czyli to mniej niż w ostatniej prognozie USDA – 57 mln ton. Aktualnie zaczynają dominować nastroje, że ogromny strumień soi wkrótce zaleje światowe rynki, gdyż od drugiej połowy stycznia w Brazylii rozpoczęły się jej zbiory z początku zakłócane deszczami.

Prognozy potwierdzają tam rekordowe zbiory w bieżącym sezonie na poziomie 104 mln ton, a jej wywóz ma być wyższy niż z USA, a zatem wyniesie 59,5 mln ton. Według FAPA/FAMMU, większym spadkom zapobiegały znakomite wyniki amerykańskiego eksportu soi oraz spekulacje giełdowe z tym związane. Jeżeli eksporterzy z Brazylii będą skutecznie konkurować z USA na globalnym rynku soi, zniżka jej cen może być kontynuowana, gdyż działają mocne czynniki fundamentalne, tj. wielka globalna produkcja soi w tym sezonie. Z drugiej strony wszelkie zakłócenia w wywozie soi z Ameryki Płd. jak np. strajki transportowców, długotrwałe deszcze mogą okresowo wspierać ceny.
  


Tagi:
źródło: