Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (30.01-3.02.2017)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na maj tego roku w obrębie ostatniego...

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na maj tego roku w obrębie ostatniego tygodnia stracił na wartości 1,6% do 412,8 Euro/t względem 417 Euro/t, tj. o 1% - 4,3 Euro/t przed dwoma tygodniami, a lutowy kontrakt wygasł. Na rynku rzepaku odbiły się zniżkowe nastroje z rynku soi wywołane oczekiwaniem na wielki strumień soi z Ameryki Południowej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania rzepaku


Najnowsze prognozy zbiorów rzepaku w UE w br. szacują 7% zwyżkę zbiorów do 21,5 mln ton, co w pewnym stopniu poprawiłoby sytuację podażowo-popytową. W tym sezonie popyt na sprowadzany rzepak jest na wysokim poziomie 3,9 mln ton, a transporty z Australii, skąd będzie pochodzić największy przywóz zbliża się do Europy. Na rynku rzeczywistym przez tydzień staniały surowce oleiste oraz śruta sojowa. W odróżnieniu od niej śruta rzepakowa mocno podrożała rekompensując wcześniejsze obniżki.
 

Notowania Canoli


Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie na marzec tego roku tym razem staniała o 1% do 515,2 CAD/t, a przez 2 tyg. 518,4 CAD/t ciągnięta w dół przez notowania soi. W czwartek Statistics Canada podała do wiadomości przewidywania 9% zniżki podaży rzepaku, co spowodowało jednodniowe umocnienie notowań, jednak dwudniowe wzrosty nie przeważyły 5 dniowych spadków pod koniec stycznia.
 

Notowania soi


Na giełdzie towarowej w Chicago marcowy kontrakt terminowy na soję. W czasie tygodnia tym razem stracił wartość 1,2% z 385,6 USD/t do 381,1 USD/t, a przez 2 tyg. zniżkę o 12,1 USD/t. W ostatnim czasie osłabły sygnały z Ameryki Południowej w tym Argentyny o zagrożeniu dla zbiorów soi, co było czynnikiem umocnienia cen soi przed dwoma tygodniami, chociaż prognozy jej zbiorów (wg Giełdy w Buenos Aires) mają być w granicy 53,5 mln ton, czyli to mniej niż w ostatniej prognozie USDA – 57 mln ton. Aktualnie zaczynają dominować nastroje, że ogromny strumień soi wkrótce zaleje światowe rynki, gdyż od drugiej połowy stycznia w Brazylii rozpoczęły się jej zbiory z początku zakłócane deszczami.

Prognozy potwierdzają tam rekordowe zbiory w bieżącym sezonie na poziomie 104 mln ton, a jej wywóz ma być wyższy niż z USA, a zatem wyniesie 59,5 mln ton. Według FAPA/FAMMU, większym spadkom zapobiegały znakomite wyniki amerykańskiego eksportu soi oraz spekulacje giełdowe z tym związane. Jeżeli eksporterzy z Brazylii będą skutecznie konkurować z USA na globalnym rynku soi, zniżka jej cen może być kontynuowana, gdyż działają mocne czynniki fundamentalne, tj. wielka globalna produkcja soi w tym sezonie. Z drugiej strony wszelkie zakłócenia w wywozie soi z Ameryki Płd. jak np. strajki transportowców, długotrwałe deszcze mogą okresowo wspierać ceny.
  

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl