| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (16-20.11.2015)

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie na luty przyszłego roku przez tydzień nieznacznie podrożał o 0,3% do 380 Euro/t w odniesieniu do 380 Euro/t, co oznaczało spadek o 1,1% przed dwoma tygodniami - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (16-20.11.2015)

Notowania rzepaku

Rynek terminowy w dalszym ciągu był dość chwiejny, przy braku nowych informacji, które mogłyby ukierunkować zmiany cen. Perspektywy obniżki podaży rzepaku w UE w tym sezonie wspierają jego wartość. Na rynku rzeczywistym surowce oleiste, a szczególnie śruty cechowały spadki cen w sytuacji, gdy dolar amerykański dalej się umacnia, a to pogarsza rentowność importu ze strefy dolarowej.

Notowania Canoli

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na styczeń 2016 w czasie tygodnia potaniała z 473,1 CAD/t do 465,3 CAD/t, a więc obniżając wartość w bieżącym tygodniu do poziomu najniższego o dwóch miesięcy, przy czym 2 tygodnie wcześniej styczniowy kontrakt kosztował 474,5 CAD/t. Canolę pociągnęła w dół soja oraz obawy o zapotrzebowanie eksportowe z powodu dalszego umocnienia wartości dolara kanadyjskiego.

Notowania soi

Na giełdzie towarowej w Chicago kontrakt terminowy na styczeń przyszłego roku na soję przez tydzień potaniał o 0,3% z 317,1 USD/t do 316 USD/t. Przed 2 tygodniami kontrakt ten kosztował 317,5 USD/t, co daje zniżkę o 0,5%. Zaraz po najnowszym raporcie USDA z 10 listopada soja potaniała w wyniku większych prognoz zbiorów soi w USA, tj. tylko o 1,5 mln ton mniejszych niż rok wcześniej, co przyczyni się do zwyżki zapasów w USA. W ostatnim tygodniu utrzymywała się trend spadkowy, jakkolwiek poprawa wyników wywozu soi z USA w zeszłym tygodniu ograniczyła spadek.

Jak podkreślają eksperci FAMMU/FAPA, nadal „wiszą” nad rynkiem wielkie zbiory soi w USA i na świecie i jej zapasy. Tymczasem pierwsze rządowe prognozy zasiewów soi w Argentynie prawdopodobnie o 20,6 mln ha, a więc powyżej ubiegłorocznych. Zasiewy soi w Brazylii są opóźnione, jednak jest zbyt wcześnie, aby to mogło jednoznacznie przekładać się na poziom wiosennych zbiorów. Dalej perspektywy zbiorów w Ameryce Płd. są bardzo optymistyczne. Obserwowane umocnienie efektu klimatycznego El Nino może nawet być sprzyjajace dla poziomu produkcji w Ameryce Południowej jak i w USA.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!