| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (2-6.01.2017)

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na luty tego roku w obrębie ostatniego tygodnia umocnił wartość o 2,3% do 418 Euro/t wobec 410 Euro/t.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (2-6.01.2017)

Notowania rzepaku

Czwartkowe notowania były zbliżone wobec rekordowej ceny kontraktu lutowego sprzed 3 tygodni, a więc z 15 grudnia 2016 roku - 419,8 Euro/t. Okres około Bożego Narodzenia cechował spowolniony handel, co odbiło się na notowaniach. Ożywienia po tym czasie wynika z większej aktywności uczestników rynku oraz napiętego bilansu rzepaku w UE w sezonie 2016/2017 w wyniku zeszłorocznych zbiorów, które były na poziomie 20 mln ton, czyli mniejsze o 10%.
 
W bieżącym sezonie zapotrzebowanie na sprowadzany rzepaku w Unii jest na rekordowym poziomie 4 mln ton, z czego najwięcej ma pochodzić z Australii - 2 mln ton oraz Kanady i Ukrainy - po 0,9 mln ton.
 
Po grudniowym porozumieniu OPEC ograniczającym globalne wydobycie ropy jej ceny wzrosły do 50 USD/baryłkę, a 5 stycznia do 56,9 USD/baryłkę, co wpływa wspierająco na ceny olejów roślinnych oraz surowce oleiste z uwagi na poprawę rentowności produkcji biodiesla. Na rynku rzeczywistym przez tydzień podrożał rzepak, ale soję i oleje roślinne cechowały różne kierunki zmian.

Notowania Canoli

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie na styczeń tego roku tylko nieznacznie umocniła wartość o 0,3% do 497,7 CAD/t, a także 505,7 CAD/t przed 2 tygodniami, wspierana ograniczoną sprzedażą przez farmerów, ale „ciągnięta” w dół na skutek umocnienia kursu dolara kanadyjskiego, co pogarsza opłacalność zakupu Canoli z Kanady przez zamorskich importerów. Należy jednak zauważyć, że notowania Canoli zmalały istotnie poniżej tych sprzed 3 tygodni, tj. 15 grudnia 518,6 CAD/t głównie za sprawą poprawy perspektyw zborów soi w Ameryce Płd. wraz z osłabieniem jej cen w USA.

Notowania soi

Na giełdzie towarowej w Chicago styczniowy kontrakt terminowy na soję. W obrębie tygodnia był stabilny i w czwartek 5 stycznia br. znalazł się na poziomie 368,7 USD/t, co przez 2 tygodnie daje wzrost o 0,9%. Przez 3 minione tygodnie styczniowy kontrakt potaniał jednak o 9,4 USD/t za przyczyną poprawy perspektyw zbiorów soi w Ameryce Południowej oraz niepewności względem chińskiego zapotrzebowania na soję. Zatem na rynku soi ostatnio dominują silne czynniki fundamentalne, a więc wielka światowa produkcja soi w tym sezonie, a nowy impuls do zmian może ewentualnie dać kolejny, styczniowy raport USDA.


Tagi:
źródło: