| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (20-21.03.2017)

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na maj tego roku w obrębie ostatniego tygodnia stracił na wartości 0,3% do 405,5 Euro/t względem 415 Euro/t przed dwoma tygodniami.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (20-21.03.2017)

Notowania rzepaku


Większe zniżki odnosiły się do poprzedniego tygodnia, a w tym majowe notowania wahały się w przedziale 406-408 Euro/t. Tydzień wcześniej spadek poziomu notowań rzepaku wiązał się z minorowymi nastrojami na rynku oleistych wynikłymi ze zwiększeniem prognoz zbiorów soi w Brazylii oraz redukcją cen ropy. Do niższych obniżek w bieżącym tygodniu przyczyniły się silne spadki cen notowań Canoli w Kanadzie. Prognozy letnich zbiorów rzepaku w UE szacują wzrost do 21 do 21,6 mln ton względem 20,5 mln ton rok wcześniej, co oznaczałoby w pewnym stopniu poprawę perspektyw podaży. Na rynku rzeczywistym przez tydzień staniały prawie surowce oleiste oraz śruty w oczekiwaniu na jeszcze wyższą podaż soi i śruty sojowej.
 

Notowania Canoli

Według FAMMU/FAPA, na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie w ostatnim tygodniu Canola w kontrakcie na maj 2017 roku staniała o 3,5% do 488,3 CAD/t co oznacza poziom cen z listopada minionego roku względem 526,5 CAD/t przed 2 tyg. W czwartek zaobserwowano największy spadek dzienny od 8 miesięcy z powodu anulowania eksportowej sprzedaży co przełożyło się na wyprzedaż kontraktów.
 

Notowania soi

W Chicago majowy kontrakt terminowy na soję w obrębie tygodnia stracił wartość 1% do 364,1 USD/t, a zatem do poziomu najmniejszego od 5 miesięcy, gdzie przez 2 tyg. spadek o 7,4 USD/t. Oznacza to kontynuacją obniżki cen w obliczu ogromniej podaży soi z Ameryki Południowej, która aktualnie się materializuje. Potwierdzeniem tego faktu są najnowsze przewidywania zbiorów soi w Brazylii (wg Agroconsult 111 mln ton, czyli więcej o 3 mln ton niż zakładało USDA) oraz w Argentynie (wg giełdy w Buenos Aires 56,5 mln ton, a więc to zwyżka o 1 mln ton niż przewiduje USDA).
 
Dodatkowo prognozy wzrostu zasiewów soi w USA studziły rynek. Utrzymujące się zniżkowe nastroje dla soi rzutują na światowy rynek oleistych. Wydaje się, że jest duże prawdopodobieństwo ich kontynuacji, co nie wyklucza chwilowych, spekulacyjnych wahań w wyniku różnej wagi sygnałów z rynku.


Tagi:
źródło: