| Autor: redakcja11

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (20-24.06.2016)

Na giełdzie Euronext w Paryżu sierpniowy kontrakt na rzepak spadł przez tydzień o 2,2% do 356,3 Euro/t wobec 382,3 Euro/t (-6,8%) przed dwoma tygodniami, co oznacza istotne obniżenie wartości o 26 Euro/t podążając za redukcją notowań soi oraz spadkową tendencją na rynkach towarowych przed głosowaniem Brytyjczyków dotyczącym wyjścia z Unii – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (20-24.06.2016)

Notowania rzepaku

 

Na południu Europy rozpoczęły się zbiory rzepaku, których poziom ma być nieco mniejszy niż w roku ubiegłym. Presja nowych zbiorów może ciąć jego wartość do zakończenia zbiorów w Unii, jakkolwiek zawirowania związane z Brexitem mogą spowodować dalsze wahania. Na rynku rzeczywistym spadkowi uległy większości surowców oleistych oraz śruty, natomiast oleje roślinne wykazały różne trendy.

 

Notowania Canoli

 

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na lipiec 2016 r. w ostatnim tygodniu mocno staniała o 7,1% do 473,2 CAD/t na skutek wyprzedaży kontraktów oraz sprzyjającej rzepakowi aury na kanadyjskich polach.

 

Notowania soi

 

Na giełdzie towarowej w Chicago lipcowy kontrakt terminowy na soję w ciągu tygodnia zmniejszył wartość o 0,9% do 413,2 USD/t. Soja straciła wartość na skutek wyprzedaży kontraktów oraz spadkowych tendencji na rynku kukurydzy przy dużej niepewności na rynkach akcji oraz walut w obliczu głosowania nad pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

 

Tym samym Ministerstwo Rolnictwa Argentyny zwiększyło prognozy zbiorów soi w bieżącym sezonie z 57,6 mln ton do 58 mln ton. Rynek soi cechuje obecnie duża chwiejność i podatność na spekulacje wielkich graczy wbrew dość mocnym czynnikom fundamentalnym głównie dla soi. Trudno zatem przewidzieć kierunki zmian cen w dłuższym terminie. Na kolejny sezon 2016/17 wstępnie oczekuje się wzrostu produkcji i podaży soi, jednak równolegle jej spożycie powinno także wzrosnąć.

 Tagi:
źródło: