| Autor: redakcja11

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (24-28.10.2016)

Na giełdzie Euronext w Paryżu listopadowy kontrakt na rzepak w ciągu tygodnia umocnił wartość o 1% do 396,5 Euro/t w odniesieniu do 386,3 Euro/t (+2,7%) przed dwoma tygodniami, a zatem wzrost wartości o 10,3 Euro/t.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (24-28.10.2016)

Notowania rzepaku

Listopadowy kontrakt na rzepak przekroczył poziom silnych wzrostów z początku czerwca br. i pnie się w kierunku 400 Euro/t. Oceny zbiorów rzepaku w Unii w br. utrzymują się na poziomie 19,9-20,9 mln ton wobec 22,3 mln ton rok wcześniej. Wg SG zasiewy rzepaku mogą optymistycznie wzrosnąć z 6,5 do 6,7 mln ha, ale susza w niektórych rejonach pogorszyła jakość ozimin w niektórych rejonach. Mogłoby to spowodować niewielki wzrost albo nawet stagnację dla poziomu zbiorów w przyszłym roku. Na rynku rzeczywistym zdrożała większość surowców oleistych, olejów i śrut. Wzrost cen tych ostatnich był prze 2 tyg. nadzwyczajny za sprawą drożejącej soi oraz śruty sojowej za oceanem.

Notowania Canoli 

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie na listopad br. kontynuowała wzrosty i umocniła wartość o 1,7% do 510,2 CAD/t (przez 2 tyg. 6,3%), czyli do poziomu najwyższego od 4 miesięcy pod wpływem wzrostów dla soi w Chicago oraz opóźnienia zbiorów rzepaku na skutek mokrej aury, co może odbić się na tamtejszych zbiorach. Eksperci FAMMU/FAPA przypominają, że Kanada jest czołowym globalnym eksporterem rzepaku. Tydzień wcześniej drożejące oleje na czele z rzepakowym dodatkowo umocniły notowania Canoli.

Notowania soi

Na giełdzie towarowej w Chicago kontrakt terminowy na soję na listopad br. w ciągu tygodnia mocno zwyżkował o 4% do 372,2 USD/t, czyli poziomu najwyższego od 2 miesięcy (przez 2 tyg. wzrost o 6,1%). Bodźcem do silnych wzrostów był nadzwyczajny poziom eksportu soi z USA, który szczególnie napędzały Chiny. Dodatkowo zwyżki wzmacniała mocno drożejąca śruta sojowa. Obroty giełdowe znalazły się w ostatnim tygodniu na najwyższym poziomie od około czterech miesięcy. Zatem spekulacyjne zakupy za sprawą aktywizacji amerykańskiego eksportu soi przeważyły wobec mocnych czynników fundamentalnych jak prognozy rekordowych zbiorów soi w USA oraz na świecie. Niewykluczone, że w razie osłabienia popytu eksportowego obecne zwyżki będą korektą kursów. Z drugiej strony są prognozy, które mówią, że do lutego przyszłego roku 75% światowego zapotrzebowania na soję będzie pokrywać amerykańska soja, co oznaczałoby utrzymanie silnego popytu eksportowego z tego rejonu. Czynnik ten podobnie jak to się dzieje obecnie, może dalej wspierać jej notowania. 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!