Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (24-28.10.2016)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na giełdzie Euronext w Paryżu listopadowy kontrakt na rzepak w ciągu tygodnia umocnił...

Na giełdzie Euronext w Paryżu listopadowy kontrakt na rzepak w ciągu tygodnia umocnił wartość o 1% do 396,5 Euro/t w odniesieniu do 386,3 Euro/t (+2,7%) przed dwoma tygodniami, a zatem wzrost wartości o 10,3 Euro/t.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania rzepaku

Listopadowy kontrakt na rzepak przekroczył poziom silnych wzrostów z początku czerwca br. i pnie się w kierunku 400 Euro/t. Oceny zbiorów rzepaku w Unii w br. utrzymują się na poziomie 19,9-20,9 mln ton wobec 22,3 mln ton rok wcześniej. Wg SG zasiewy rzepaku mogą optymistycznie wzrosnąć z 6,5 do 6,7 mln ha, ale susza w niektórych rejonach pogorszyła jakość ozimin w niektórych rejonach. Mogłoby to spowodować niewielki wzrost albo nawet stagnację dla poziomu zbiorów w przyszłym roku. Na rynku rzeczywistym zdrożała większość surowców oleistych, olejów i śrut. Wzrost cen tych ostatnich był prze 2 tyg. nadzwyczajny za sprawą drożejącej soi oraz śruty sojowej za oceanem.

Notowania Canoli 

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie na listopad br. kontynuowała wzrosty i umocniła wartość o 1,7% do 510,2 CAD/t (przez 2 tyg. 6,3%), czyli do poziomu najwyższego od 4 miesięcy pod wpływem wzrostów dla soi w Chicago oraz opóźnienia zbiorów rzepaku na skutek mokrej aury, co może odbić się na tamtejszych zbiorach. Eksperci FAMMU/FAPA przypominają, że Kanada jest czołowym globalnym eksporterem rzepaku. Tydzień wcześniej drożejące oleje na czele z rzepakowym dodatkowo umocniły notowania Canoli.

Notowania soi

Na giełdzie towarowej w Chicago kontrakt terminowy na soję na listopad br. w ciągu tygodnia mocno zwyżkował o 4% do 372,2 USD/t, czyli poziomu najwyższego od 2 miesięcy (przez 2 tyg. wzrost o 6,1%). Bodźcem do silnych wzrostów był nadzwyczajny poziom eksportu soi z USA, który szczególnie napędzały Chiny. Dodatkowo zwyżki wzmacniała mocno drożejąca śruta sojowa. Obroty giełdowe znalazły się w ostatnim tygodniu na najwyższym poziomie od około czterech miesięcy. Zatem spekulacyjne zakupy za sprawą aktywizacji amerykańskiego eksportu soi przeważyły wobec mocnych czynników fundamentalnych jak prognozy rekordowych zbiorów soi w USA oraz na świecie. Niewykluczone, że w razie osłabienia popytu eksportowego obecne zwyżki będą korektą kursów. Z drugiej strony są prognozy, które mówią, że do lutego przyszłego roku 75% światowego zapotrzebowania na soję będzie pokrywać amerykańska soja, co oznaczałoby utrzymanie silnego popytu eksportowego z tego rejonu. Czynnik ten podobnie jak to się dzieje obecnie, może dalej wspierać jej notowania. 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Ocena stanu zasiewów zbóż ozimych i rzepaku. Straty w zbożach i rzepakach są niewielkie
 • Ocena stanu zasiewów zbóż ozimych i rzepaku. Straty w zbożach i rzepakach są niewielkie

  Stan ozimin na wiosnę w dużym stopniu zależy od warunków pogody w czasie wegetacji jesiennej. Były one w tym sezonie wegetacyjnym 2016/2017 stosunkowo korzystne w sierpniu w czasie siewów rzepaku,...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl