| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (28.03-1.04.2016)

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie majowym przez tydzień umocnił się o 0,7% do 366,5 Euro/t względem 356,5 Euro/t przed dwoma tygodniami, co oznacza zwyżkę o 10 Euro/t - 2,9% - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (28.03-1.04.2016)

Notowania rzepaku


Rzepak kontynuował marcowe wzrosty cen przede wszystkim pod wpływem umacniania wartości olejów na czele z palmowym i kokosowym. Droższy olej rzepakowy wpływał pośrednio na ceny surowca z którego został wyprodukowany. Umacnianie wartości oleju palmowego oraz kokosowego wynika z faktu, że El Nino powoduje mniejszą niż przewidywano produkcję tych olejów w Azji Południowo Wschodniej.
 
Perspektywy zbiorów rzepaku w UE wstępnie są zbliżone do ubiegłorocznych. Powoli poprawia się rentowności tłoczenia rzepaku, a niektórzy przetwórcy zwiększyli aktywność zakupów. Na rynek olejów wpływały też większe ceny ropy, które od stycznia br. wzrosły z 27 USD za baryłkę do 40 USD za baryłkę. Na rynku rzeczywistym przez tydzień większość surowców oleistych oraz olejów podrożała, a śruty cechowały zróżnicowane trendy z przewagą obniżek.
 

Notowania Canoli
 

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w majowym kontrakcie w obrębie tygodnia umocniła się o 1,4% do 476,2 CAD/t, a przez 2 tyg. o 2,3%. W marcu br. języczkiem uwagi była kwestia wprowadzenia od 1 kwietnia br. bardziej restrykcyjnych przepisów fitosanitarnych dla Canoli, tj. ograniczenie zanieczyszczeń z 2,5% do 1% sprowadzanej przez Chiny. Kraj Środka przesunął jednak 29 marca br. powyższą decyzję na 1 września br. Giełda w Winnipeg odreagowała poprawę perspektyw wywozu na najbliższe miesiące zwyżką notowań, ale tylko kontraktów na najbliższe terminy, czyli na maj i lipiec br. uwzględniając nowy termin wejścia w życie chińskich restrykcji importu. Canola podążała też za trendem dla soi w Chicago.
 

Notowania soi
 

Na giełdzie towarowej w Chicago kontrakt terminowy na soję na maj w trakcie tygodnia podrożał o 0,6% do 334,6 USD/t, a przez 2 tyg. zwyżka o 1,4%. Wbrew ogromnej podaży soi, w marcu br. na umacnianie jaj wartości wpływały spekulacyjne zakupy kontraktów m. in. pod wpływem opóźnienia nowych zbiorów soi w Brazylii powodowane deszczami. Poza tym drożał olej sojowy wzmacniany rosnącą ceną oleju palmowym, co pośrednio wpływało na umocnienie wartości soi. Wysyłka soi z USA ostatnio była jednak poniżej oczekiwań handlowców, co ograniczało zwyżkę notowań.

Czwartkowe prognozy zasiewów tej uprawy w USA, które zakładają 1% obniżkę powierzchni w br. jeszcze umocniły zwiększenie się wartości soi. Jednakże w odróżnieniu, dla kukurydzy USDA przewiduje 6% wzrost areału. Poza tym należałoby zauważyć, że giełda w Buenos Aires podniosłą wczoraj w najnowszej prognozie zbiory soi w Argentynie z 58 mln ton do 60 mln ton, które USDA przewidywało 9 marca br. 58,5 mln ton.Tagi:
źródło: