| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (29.02-4.03.2016)

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie majowym przez tydzień kontynuował trend zniżkowy i stracił na o 0,5% do 346,8 Euro/t względem 356 Euro/t, tj. o 9,3 Euro/t - 2,6% przed dwoma tygodniami - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (29.02-4.03.2016)

Notowania rzepaku

Po ostrym spadku w poprzednim tygodniu rzepak przyhamował redukcję, a stosunkowo niski poziom cen oznacza kontynuację tendencji spadkowej notowanej od grudnia zeszłego roku. Niska rentowność tłoczenia wpływa na osłabienie popytu na rzepak w UE, co przekłada się na notowania.
 
Aktualnie jest perspektywa możliwej stabilizacji unijnych zbiorów w br. według OW na poziomie 22,2 mln ton. Realna możliwość zmniejszenia w następnym sezonie przywozu z Ukrainy powinna wspierać rzepak, ale na rynek oleistych utrzymują wpływ spore zbiory soi na świecie w tym sezonie przy niepewności o perspektywy światowej gospodarki. Na rynku rzeczywistym przez tydzień większość surowców oleistych na czele z rzepakiem potaniała w odpowiedzi na ograniczony popyt i sygnały z rynku terminowego.

Notowania Canoli

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na marcowym, który wygasa 14 III br. w obrębie tygodnia umocniła się o 0,6% do 450,3 CAD/t, jakkolwiek większe zniżki dotyczyły okresu tydzień wcześniej, gdyż przez 2 tygodnie kontrakt ten stracił 3% wartości.
 
Równolegle potaniały kontrakty na dalsze terminy. Na ruch cen wpłynęły obawy o spowolnienie chińskiego importu wynikające z planów Kraju Środka odnośnie zaostrzenia od 1 kwietnia br. przepisów fitosanitarnych dla przywożonego rzepaku Canola, co może pogorszyć popyt wysyłkowy oraz spadkowe nastroje w Chicago.

Notowania soi

Na giełdzie towarowej w Chicago marcowy kontrakt terminowy na soję przez tydzień potaniał o 0,3% do 314,6 USD/t w stosunku do 323,2 USD/t przed dwoma tygodniami, czyli o 2,7%. Jakkolwiek w ostatnim tygodniu obniżki notowań przyhamowały, to ogromne globalne zapasy soi w połączeniu z bliską i coraz bardziej realną perspektywą wielkich jej zbiorów w Ameryce Południowej wpłynęły na utrzymanie zniżkowego trendu dla jej notowań. Zbiory soi na południowej półkuli mają być nawet o 1 % większe niż sezon wcześniej, co oznacza nowy rekordowy wynik 174,6 mln ton.Tagi:
źródło: