| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (4-8.01.2015)

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie lutowym przez tydzień staniał o 1,5% do 368,3 Euro/t względem 374,8 Euro/t, tj. mniej o 1,7% przed dwoma tygodniami - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (4-8.01.2015)
Notowania rzepaku

Rzepak pomimo wsparcia ograniczonej podaży uległ minorowym nastrojom na rynkach z powodu obaw o kondycję gospodarki w Chinach, która odbija się na globalnych rynkach finansowych. Na rynku rzeczywistym większość surowców oleistych oraz olejów straciła na wartości w obawie o pogorszenie stanu światowej gospodarki.
 

Notowania Canoli
 
Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie styczniowym w czasie tygodnia potaniała o 1,4% do 469,9 CAD/t, a więc do poziomu najniższego od 2 miesięcy ze względu na wyprzedaż spekulacyjną przy dobrym poziomie popytu generowanego przez przetwórców oraz eksporcie.
 

Notowania soi
 
Na giełdzie towarowej w Chicago styczniowy kontrakt terminowy na soję przez tydzień wzrósł o 0,7% do 322,2 USD/t oraz o 0,2% przed dwoma tygodniami. Niemniej jednak, wartość styczniowego kontraktu powróciła do poziomu sprzed trzech tygodni (17 grudnia’2015). Po wahaniach i obniżce cen największej od 8 tygodni, soja w ostatnich dniach umocniła wartość pod wpływem obaw o stan plantacji soi w Brazylii w wyniku opadów, co skłoniło do zmniejszenia przewidywań produkcji soi dla tego producenta ze 100 mln ton do 98 mln ton (USDA Attache Report).

Argentyna od 2016 roku obniżyła stawki podatku eksportowego dla kompleksu soi, w tym na soję z 35% do 30% oraz śrutę sojową i olej z 32% do 27%, co zaktywizuje eksport dzięki poprawie konkurencyjności na rynkach międzynarodowych. Posunięcie spowodowało erozję argentyńskich cen eksportowych soi w okresie świątecznym oraz wpływało na tłumienie cen soi na globalnych rynkach. Zdaniem FAMMU/FAPA, obawy o gospodarkę Chin i ewentualne rozlanie kryzysu w inne rejony globu mogą poza obfitą światową podażą soi dodatkowo studzić rynek.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!