| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (5-9.10.2015)

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie listopadowym przez tydzień podrożał o 2% do 376,3 euro/t w stosunku do 364,3 euro/t oraz o 3,3% przed dwoma tygodniami podążając za umocnieniem wartości soi w Chicago – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (5-9.10.2015)
Notowania rzepaku

W związku z tym, przez 2 tygodnie zwiększył się o 12 euro/t, wpierany oczekiwaniem mniejszej podaży, jakkolwiek bez istotnych zmian czynników fundamentalnych. Dnia 6 października br. zaobserwowano rekordową ilość transakcji rzepakiem. Perspektywy podaży rzepaku w sezonie 2015/2016 w UE prognozuje się jej zniżkę o 8%, co wspiera jego wartość. Spadek podaży wynika z redukcji zbiorów z 24,3 mln ton w 2014 roku do 21,1-21,5 mln ton. Sprzedaż surowca przez producentów jest ograniczona.
 
Tymczasem po wcześniejszych, bardziej pesymistycznych prognozach, Strategie Grains szacuje w Unii zasiewy rzepaku pod przyszłoroczne zbiory na poziomie nieznacznie większym, tj. 6,5 mln ha w odniesieniu do 6,4 mln ha w br., a kondycja ozimych zasiewów jest dobra u ważniejszych producentów. Na rynku rzeczywistym większość surowców oleistych oraz śrut (poza kilkoma wyjątkami) podrożała.
 
Notowania Canoli
 
 
Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie listopadowym była dość stabilna i w obrębie tygodnia zmniejszyła swoją cenę o 0,1% do 470,1 CAD/t, w tym przez 2 tygodnie o 0,3% osłabiana umocnieniem kanadyjskiego, co pogarsza rentowność eksportu.
 
Notowania soi
 
 
Jak wskazuje FAMMU/FAPA, na giełdzie towarowej w Chicago listopadowy kontrakt terminowy na soję przez tydzień umocnił się o 0,5% do 323,8 USD/t, podobnie kontrakty na dalsze terminy. Soja minimalnie podrożała w oczekiwaniu na raport USDA, gdyż analitycy spodziewają się spadku zapasów końcowych soi w USA dla sezonu 2015/2016. Dodatkowo opóźnienia w transporcie soi z nowych zbiorów do elewatorów w niektórych rejonach Środkowego Zachodu wspierały soję. Kierunek zmian cen soi wyznaczy nowy raport USDA. Także niepewność na rynku ropy związana z wojną w Syrii pośrednio wpływała na nastroje na rynku olejów, a więc i oleistych.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!