Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (5-9.10.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie listopadowym przez tydzień podrożał o 2%...

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie listopadowym przez tydzień podrożał o 2% do 376,3 euro/t w stosunku do 364,3 euro/t oraz o 3,3% przed dwoma tygodniami podążając za umocnieniem wartości soi w Chicago – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania rzepaku

W związku z tym, przez 2 tygodnie zwiększył się o 12 euro/t, wpierany oczekiwaniem mniejszej podaży, jakkolwiek bez istotnych zmian czynników fundamentalnych. Dnia 6 października br. zaobserwowano rekordową ilość transakcji rzepakiem. Perspektywy podaży rzepaku w sezonie 2015/2016 w UE prognozuje się jej zniżkę o 8%, co wspiera jego wartość. Spadek podaży wynika z redukcji zbiorów z 24,3 mln ton w 2014 roku do 21,1-21,5 mln ton. Sprzedaż surowca przez producentów jest ograniczona.
 
Tymczasem po wcześniejszych, bardziej pesymistycznych prognozach, Strategie Grains szacuje w Unii zasiewy rzepaku pod przyszłoroczne zbiory na poziomie nieznacznie większym, tj. 6,5 mln ha w odniesieniu do 6,4 mln ha w br., a kondycja ozimych zasiewów jest dobra u ważniejszych producentów. Na rynku rzeczywistym większość surowców oleistych oraz śrut (poza kilkoma wyjątkami) podrożała.
 
Notowania Canoli
 
 
Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie listopadowym była dość stabilna i w obrębie tygodnia zmniejszyła swoją cenę o 0,1% do 470,1 CAD/t, w tym przez 2 tygodnie o 0,3% osłabiana umocnieniem kanadyjskiego, co pogarsza rentowność eksportu.
 
Notowania soi
 
 
Jak wskazuje FAMMU/FAPA, na giełdzie towarowej w Chicago listopadowy kontrakt terminowy na soję przez tydzień umocnił się o 0,5% do 323,8 USD/t, podobnie kontrakty na dalsze terminy. Soja minimalnie podrożała w oczekiwaniu na raport USDA, gdyż analitycy spodziewają się spadku zapasów końcowych soi w USA dla sezonu 2015/2016. Dodatkowo opóźnienia w transporcie soi z nowych zbiorów do elewatorów w niektórych rejonach Środkowego Zachodu wspierały soję. Kierunek zmian cen soi wyznaczy nowy raport USDA. Także niepewność na rynku ropy związana z wojną w Syrii pośrednio wpływała na nastroje na rynku olejów, a więc i oleistych.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Pszczoły aż z 200 uli mogły zginąć - ku przestrodze
 • Pszczoły aż z 200 uli mogły zginąć - ku przestrodze

  Świadomość rolników jest coraz większa jak ważną rolę pełnią pszczoły. Tylko w tym roku z uwagi na brak pszczół w niektórych województwach były przewożone one z lubelskiego czy...
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl