| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (5-9.12.2016)

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na luty 2017 roku w ciągu tygodnia tym razem nieznacznie stracił wartość o 0,4% do 409,3 Euro/t.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (5-9.12.2016)

Notowania rzepaku

Jak podaje FAMMU/FAPA, w bieżącym tygodniu kontrakt lutowy osiągnął we wtorek rekordową wartość 414 Euro/t, jakkolwiek przed piątkowym raportem USDA dynamika zwyżkowa straciła impet. Motorem wzrostów przede wszystkim w poprzednim tygodniu były perspektywy zwiększenia się użycia biopaliw w USA oraz porozumienie OPEC, które ograniczy wydobycie ropy, co przełożyło się już na wzrost jej wartości. Umocnienie na rynku ropy wpłynęło wspierająco na ceny olejów roślinnych oraz surowce oleiste.
 
Oceny zbiorów rzepaku w br. mieszczą się w granicach 20-20,3 mln ton, a pierwsze prognozy na przyszły rok wstępnie mówią o zwyżce do 22,1 mln ton, co oznaczałoby poprawę bilansu w UE. Tymczasem we Francji w 2017 roku za sprawą redukcji areału o 7,5% możliwy będzie spadek zbiorów rzepaku z 4,5 do 4 mln ton (wg ODA), natomiast w Niemczech zasiewy rzepaku powinny zwiększyć się przynajmniej o 1,5%. Na rynku rzeczywistym podrożały przede wszystkim oleje na czele z palmowym oraz kokosowym.

Notowania Canoli

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie na styczeń 2017 obniżyła się wartość o 1% do 522,2 CAD/t po części podążając za soją w Chicago.

Notowania soi

Na giełdzie towarowej w Chicago styczniowy kontrakt terminowy na soję. w obrębie tygodnia nieznacznie stracił wartość o 0,3% do 377,4 USD/t. W czwartek uczestnicy rynku wyprzedawali kontrakty przed piątkowym comiesięcznym raportem USDA, który prawdopodobnie przyniesie prognozy spadku zapasów soi. Niektórzy handlowcy wyrażali obawy, że wybór przez prezydenta Trumpa na szefa Agencji Ochrony Środowiska – EPA Scota Pruitt’a, co może oznaczać ograniczenie popytu na biopaliwa, których surowcem do produkcji jest soja i kukurydza.
 
Z drugiej strony dalej utrzymuje się wysoki poziom eksportu soi z USA, który wspiera notowania. Jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym okresie uległy gwałtownej zmianie mocne czynniki fundamentalne na rynku soi w sezonie 2016/2017, jakkolwiek korekty w aktualnym raporcie USDA są możliwe. Tymczasem brazylijska agencja rządowa zwiększyła prognozy produkcji soi w sezonie 2016/2017 w do 102,5 mln ton, czyli powyżej listopadowych prognoz USDA, które przewidują 102 mln ton. Jednak w dalszej perspektywie trudno wyrokować, czy największe wzrosty wartości soja ma już za sobą, ponieważ jest jeszcze względnie dużo czasu do materializacji zbiorów w Ameryce Płd.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!